Поврзи се

Македонија

Амнестија пред секој изборен циклус? – Дали има доволно боја за да се укине амнестијата на Иванов?

Published

on

Скоро пред секој изборен циклус во Северна Македонија се актуализира темата на амнестија. Последниот случај е поврзан со разгледувањето на став 11-А, на член 11 на Законот за амнестија. Основајќи се во овој закон, екс претседателот, Ѓорге Иванов, на 12 април 2016 година амнестираше 56 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ, но потоа ја повлече одлуката по протестите на Шарената револуција. Меѓу амнестираните беа: Сашо Мијалков, Никола Груевски, Миле Јанакиески, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Гордана Јанкуловска, Горан Грујевски, Ирена Мишева и Љупчо Тодоровски.

Тогаш во опозиција, Рената Дескоска, упати остри критики за амнестијата.

-Текстот продолжува по рекламата-

Меѓутоа, сега иако е на власт, повторно ја отвори темата на аболиција  и побара автентично читање на член 11, според кој Иванов даде амнестија.

Истата тема се актуализираше и пред последните претседателски избори. Тогаш власта рече дека не може да има амнестија поради изборите. И премиерот, Зоран Заев, можноста за амнестија ја оцени како „смртоносен напад“.

Амнестијата беше актуализирана и пред Уставните измени кога беа аболицирани пет пратеници вклучени во настаните на 27 април 2017 година, како што се Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски.

Пред два дена, Мицкоски изјави дека оваа тема му оди на корист на Заев.

Актуализацијата на аболицијата на Иванов следува откако Уставен Суд ја започна постапката за разгледување на повлекување на одлуката за амнестија. СДСМ до Собрание достави барање за автентично читање на член 11, кој е избришан од Законот за амнестија во 2009 година.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

4NEWS.mk

Италија стравува од нов бран, овој пат „српски“ коронавирус од Балканот

Македонија

Меѓународен аеродром Скопје: Почнуваат летови до Загреб, Виена и Белград, еве го распоредот за следните 7 дена

4NEWS.mk

Галетановски: Kоректен професионален разговор, не знаев дека шега би влијаела на гласачи

Македонија

ДИК: Гласачките ливчиња на заразените со Ковид-19 се затворени, и ќе се отворат по завршување на гласањето во среда по 21 часот

4NEWS.mk

ЈСП: Утре дежурни билетарниците на Транспортен центар, Зелено пазарче и во Ѓорче Петров

Македонија

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

4NEWS.mk

Автомобил удри 9-годишно дете

Македонија

Денеска гласаат болните, немоќните, затворениците

4NEWS.mk

ЈП Водовод и канализација апелира за разумно и рационално користење на водата

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри