AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Бајка која ќе ве остави без здив: Saint Laurent претстави нова колекција за пролет/лето 2022 пред Ајфеловата кула (ФОТО)

Од сезона во сезона, никој како Saint Laurent не знае да ни ги држи широко отворени очите на секоја модна ревија, претставувајќи модна бајка чиј крај не сакаме да го видиме. Досега, креативниот директор Ентони Вакарело веќе го обиколи светот во своите дигитални презентации, и овој пат, за колекцијата пролет / лето 2022 година, тој е стациониран точно пред Ајфеловата кула.

Модната ревија беше спектакуларна, а враќањето на Saint Laurent од 80-тите и 90 -тите години беше очигледно и неодоливо. Модниот императив на сезоната е грациозно тело, како и жена која стои против секоја конвенција – заводлива, силна, слободна.

Saint Laurent го отвори шоуто со своите познати црно-бели бои, пред да направи беспрекорна транзиција кон нијанси на јоргован и црвена, како и цветни принтови и кралски блуз.

Како и обично, секој изглед е внимателно нагласен со соодветен додаток – бидејќи нема друг кој го прави тоа подобро од Saint Laurent. Видовме враќање на платформи и штикли со потпетици, споени со грубо извезени големи обетки и ѓердани изработени од скапоцени камења, потоа совршени ракавици во сина и црвена боја.

Тоа е сосема нов, исцениран, моќен начин на облекување кој смело комбинира безвременски класици и исечоци за да го направи крајниот резултат неприкосновен. За да биде бунтот уште поубедлив, има паричници вградени на појас како најсилно оружје, со јакни со прерамки во стилот на 80 -тите и 90 -тите години.

Исто така, латексот е основа и ја носи симболиката на бестрашната авангарда, и не смееме да го игнорираме фактот дека главната идеја беше да се оживеат ликот и делото на Палома Пикасо, која беше муза на иконската колекција на Скандал – Saint Laurent во 1971 година.