Свет
17,272,979
Вкупно активни случаи
Updated on 04/08/2021 17:15 17:15
Македонија
627
Вкупно активни случаи
Updated on 04/08/2021 17:15 17:15
Македонија
5,494
Вкупно починати
Updated on 04/08/2021 17:15 17:15
Македонија
150,422
Вкупно оздравени
Updated on 04/08/2021 17:15 17:15

Боки 13 и Катица Јанева одат во затвор, Апелација ја потврди пресудата на Кривичен

Апелацискиот Суд во Скопје, во целост ја потврди пресудата за случајот „Рекет“ во кој Бојан Јовановски – Боки 13 доби девет години затвор, додека екс специјалната јавна обвинителка беше осудена на седум години затвор.

Како што соопштија од Апелација, ги разгледале жалбите на двајцата обвинети, како и на Обвинителството за гонесе организиран криминал и корупција, кое бараше повисоки казни, со што одлучиле да ги отфрлат, и да ги потврдат првостепените пресуди.

Со одлуката на Апелација, пресудата станува и правосилна, по што од Кривичниот суд во Скопје на обвинетите треба да им испратат и упатен акт за во затворот каде ќе треба да ја одлежат казната.