Поврзи се

4NEWS.mk

Борисов: Бугарија не е ниту Србија, ниту Турција, не го разбирам Путин

Published

on

Секој има право да бара алтернативни патишта, ние бараме алтернативна диверзификација, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов како одговор на рускиот претседател Владимир Путин, кој ја обвини Бугарија дека доцни со изградбата на гасоводот „Турски тек“.

-Текстот продолжува по рекламата-

Борисов за бТВ изјави дека некому веројатно не му се допаѓа што Бугарија е толку лојален сојузник на НАТО.

– Не сакам да зборувам за тоа што сакал да каже Путин. Имаме гаранции од ЕУ и САД дека Бугарија ќе биде центар за дистрибуција на гас. Не верувам дека Србите побрзо ќе го изградат својот дел од „Турски тек“, истакна бугарскиот премиер.

Тој нагласи дека Бугарија воопшто не доцни. Според него, „земја ги почитува сите барања и процедури на ЕУ, за разлика од земји како што се Србија, Русија или Турција.

– Бугарија ги следи процедурите на ЕУ, ние не сме ниту Србија, ниту Русија, ниту Турција. Ние работиме согласно процедурите на ЕУ, објавени се тендери, објасни премиерот, додавајќи дека информацијата на рускиот претседател можеби е стара, бидејќи во земјата активно се гради „Турскиот поток“ со по четири-пет километри дневно.

Борисов, исто така, потенцира дека најдоцна следната година Бугарија ќе се снабдува со гас од други извори преку Грција.

Тој се обрати кон Путин дека е добредојден, нагласувајќи дека морале да се запазат процедурите и затоа е забавена изградбата.

– Знам дека сум направил се што ветив за Бугарија и не случајно добив гаранции – прво од ЕК и од Брисел за дистрибутер на гас во Бугарија, а сега и во стратешкиот договор што го потпишавме во Белата куќа. Затоа, Бугарија е центар за гас, односно дистрибутер на гас, и тоа е прифатливо и за Белата куќа. Затоа, жал ми е – не верувам дека Србите многу побрзо од нас ќе го изградат, но сигурно ќе завршиме навреме, изјави Борисов.

Бугарскиот премиер додаде дека Путин е поканет да ја посети Бугарија и се очекува да дојде следната година, „што е добра можност да го види напредокот на нашите проекти“.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно ја обвини Бугарија дека изградбата на гасоводот „Турски поток“ доцни поради неа.

– Бугарија ја забавува реализацијата на продолжувањето на „Турски тек“ на своја територија. Доколку Бугарија не сака, тогаш Русија ќе најде други можности за реализирање на гасоводот, нагласи Путин.

Од друга страна, пак, бугарски енергетски експерти истакнаа дека руска компанија ја забавува изградбата на гасоводот на бугарска територија, а некои од нив ја доведуваат во прашање профитабилноста на проектот за Бугарија, објави БГНЕС.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ

Македонија

Колепката само симбол за новороденчињата, столарството во исчезнување, младите немаат интерес за занаети

4NEWS.mk

Позитивни на коронавирусот 36 туристи кои пристигнале во Грција, мнозинството од Србија

Македонија

Отворени галериите, музеите и библиотеките, Националната галерија ќе му мери температура на секој посетител

4NEWS.mk

Вонпарламентарните партии ги изнесоа своите ставови

Македонија

Нема лек за Ковид-19, пациентите оздравуваат – Стевановиќ: Барајте помош кај лекарот, не е срамота да бидеш болен

4NEWS.mk

Кампањата продолжува, СДСМ е во Штип, ВМРО-ДПМНЕ во Струмичко, ДУИ во Желино

4NEWS.mk

Докторката која криеше дека е заразена со коронавирус се врати на работа во Кожната клиника

Македонија

Заев: За време на коронавирус Мицкоски беше во теретана, Мицкоски: Додека јас вежбав, вие крадевте

4NEWS.mk

Двајцата насилници кои претепаа девојка во Штип пуштени на слобода

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија