Поврзи се

4NEWS.mk

Брнабиќ: Србија ќе ги штити правата на Србите во регионот

Published

on

Српската премеирка Ана Брнабиќ изјави дека нестабилната состојба во регионот не и одговара на Србија и дека она што сега се случува не би требало да се случува, јави дописникот на МИА од Белград.

-Текстот продолжува по рекламата-

Како што изјави таа, сите проблеми мораат да се решаваат преку дипломатски канали, на претпазлив начин, како и дека Србија ќе ги заштити правата на Србите каде било во регионот, кои сега се загрозени.

-За да продолжиме да се развиваме и растеме, потребен ни е стабилен регион, изјави Брнабиќ, истакнувајќи дека за разлика од сите земји во регионот, стабилноста најмногу и одговара на Србија, затоа што спроведените реформи имаат добри резултати.

Loading...

Таа додаде дека ова е мал регион и нестабилноста влијае и на Србија бидејќи се помалку луѓе ќе сакаат да дојдат да инвестираат.

Брнабиќ, исто така, истакна дека Србија се стреми да биде одговорна во заштитата на српскиот народ, каде и да живее, затоа што тоа е нејзина „уставна обврска, должност и желба“.

Таа потсети дека претседателот Александар Вучиќ во сабота ги поканил Србите од Црна Гора и Република Српска на разговори.

-Тој ќе разговара со нив за тоа како на најдобар начин да им се помогне да ги поддржиме, но и за тоа како да се смири ситуацијата во регионот, рече Брнабиќ.

Според неа, оваа состојба можеби им одговара на некои земји во регионот кои не сториле ништо околу економските реформи и секоја политичка нестабилност е изговор за тоа што го немаат направено.

Извор: Сител телевизија

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Кротката убавица Бојана, покажа дека е лавица и го победи карциномот

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com