Дали јајцата се добри или лоши за организмот? Конечно го имаме одговорот на оваа дилема

Се чини дека за јајцата се прашуваме на секои неколку години. Дали се тие добри или лоши за нас?

Гледајќи ја нутритивната анализа, едно јајце содржи приближно 75 калории, 5 грама масти, 6 грама протеини, 0 јаглени хидрати, 67 милиграми калиум, 70 грама натриум и 210 милиграми холестерол. Јајцата се и одличен извор на витамините А, Д и Б12, како и холин, кој е хранлива материја неопходна за метаболизмот. Покрај содржината на холестерол, едно јајце е здрава опција за појадок, ручек или вечера.

Истражувањата покажуваат дека холестеролот во јајцата не влијае негативно на човечкото тело во споредба со другите извори на холестерол. На пример, јајцата обично се јадат со друга храна богата со сол, заситени масти и холестерол, како што се сланина, сирење и путер. Познато е дека овие намирници го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања и треба да се консумираат умерено.

„Повеќето здрави луѓе можат да јадат до седум јајца неделно без да влијаат на здравјето на срцето. Некои избираат да јадат само белки, а не жолчки, кои обезбедуваат некои протеини без холестерол“, вели диететичарот Ан Харгут.

За јајцата зборува и Питер Шулман, кардиолог и професор по медицина на Универзитетот во Конектикат.

„Сега знаеме дека она што навистина го зголемува вашиот холестерол се заситените масти во вашата исхрана, а не толку многу холестерол во вашата храна“, објаснува д-р Шулман.

„Кога јадеме холестерол, тој се разложува во цревата; не се апсорбира како целата молекула на холестерол“, вели Шулман, додавајќи:

„Заситените масти, во меѓувреме, се распаѓаат на кратки синџири на масни киселини кои можат да се врзат во телото – и тоа е она што се покажа дека значително го зголемува нивото на холестерол. Да, истражувањата сугерираат дека јадењето храна богата со холестерол, како што се јајцата, може малку за да се зголеми холестеролот. Но, друга работа што треба да се земе предвид е нивото на ЛДЛ (лошиот) холестерол и ХДЛ (добриот) холестерол. Јајцата го зголемуваат ХДЛ повеќе од ЛДЛ, што доведува до поповолен профил на ризик кога станува збор за кардиоваскуларниот ризик“, вели д-р. . Шулман.

Поврзани вести

Како да препознаете глупави луѓе: Фројд го ​​откри во една единствена реченица!

Сигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и таткото на психоанализата, ни остави генијални мудрости и изреки за сите времиња. Меѓу нив има и лекција која секој треба да ја памети –...

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...