Дали ќе поскапи струјата и дали има доволно за зимскиот период?

Производството на струја за домаќинствата е стабилно, а цената на струјата за домаќинствата нема да се менува. Акционерското друштво „Електрани на Северна Македонија“ го зајакна ископот на јаглен во ТЕ „Битола“ и ТЕ „Осломеј“, поради стабилно производство на електрична енергија за домаќинствата и го оптимизира производството во хидроцентралите, гасните и ветерните електрани, соопштија од директор на АД ЕЛЕМ, Васко Ковачевски.

Ковачевски го објави договорот за договорот за снабдување со јаглен за ТЕ „Осломеј“ за нејзина континуирана работа од декември до април 2022 година. прифатлива цена која ќе има економска разумност.

„Во исто време се прави координација со ТЕЦ„ Неготино “за почеток на работа на оваа електрана и доколку се обезбеди мазут, тој ќе биде ставен во функција“, вели Ковачевски, додавајќи дека има доволно електрична енергија за домаќинствата а цената останува иста .

Тој појасни дека поради високите цени на берзите во регионот и во Европа, снабдувањето со јаглен се спроведува по препорака на Владата, во соработка со Стопанската комора, на отворен пазар. Снабдувањето е наменето за домаќинствата и институциите, со цел тие да се снабдуваат со електрична енергија по цени пониски од сегашните.

Поврзани вести

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Пилотите на двата воено-транспортени авиони им оддадоа почит на семејствата на загинатите во несреќата во Бугарија

Четворица пилоти од двата воени авиони, кои денеска пристигнаа од Бугарија на скопскиот аеродром за да ги пренесат жртвите од страшната несреќа која се случи на автопатот „Струма“, им оддадоа почит...

Откако ја изгубил работата како пилот, започнал сопствен бизнис за преработка на мебел

Дино Хушидиќ, Босанец со шведска адреса, чија приказна е интересна од повеќе причини. Имено, Дино со години работел како искусен пилот за скандинавските авиокомпании, но бил отпуштен по пандемијата...

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

Најважното

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...

ВИДЕО: „Изгубив 5 членови од семејството – ќе ја бараме правдата“

Дамир Османов од Сингелиќ , кој во страшната несреќа на автопатот „Струма“ изгуби 5 лица од семејството, денеска на аеродромот во Скопје...