Поврзи се

Македонија

Ден на лицата со попреченост – Непристапност до објектите на образовните институции

Published

on

Архитектонските бариери, недостигот на посебни тоалети, недостигот на звучни семафори и несоодветен транспорт, се дел од проблемите со кои се соочуваат лицата со попреченост. Даниела работи во Фондот за здравствено осигурување . Таа се жали за непристапноста до образовните институции за лицата со попреченост. Недостигот на лифт на Даниела и го има отежна одењето на факултет.

Елена смета дека образованието во специјалните училишта не е квалитетно и не е во согласност со Конвенцијата за правата на лицата со попреченост.

-Текстот продолжува по рекламата-

Народниот правобранител, по повод  3 декември, Меѓународен ден на лицата со попреченост, ги објави резултатите од анализа за спроведувањето на новиот Закон за инклузивно образование, каде биле опфатени 349 училишта во Северна Македонија.

Според Мустафа, резултатите покажуваат дека во повеќето училишта нема дефектолози и лица кои ќе работат посебно со секој ученик со попреченост и наставниците не се обучени за да работат со овие деца. А Министерот за образование и наука, Арбр Адеми, вели дека годинава се ангажирани 295 образовни асистенти кои заедно со другиот тим за инклузивност, ќе им помогнат на децата со попреченост полесно да ги научат лекциите.

Извор: ТВ21

Реклама
4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

4NEWS.mk

Скопјанец прободен со нож и оставен на улица

4NEWS.mk

Застрелан познат црногорски бизнисмен во Белград: Тргувал со оружје и имал силни политички врски

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com