Поврзи се

Македонија

Дијареа, омалаксаност и губењето на мирис и вкус – симптоми на коронавирус

Published

on

Губењето на мирис и вкус е еден од начините за најбрзо препознавање на коронавирусот, вели проф. д-р Зоран Спировски за Телма телевизија.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Коронавирусот најчесто ги напаѓа белите дробови, бидејќи таму постојат рецептори кои го прифаќаат вирусот“ вели професорот.

COVID-19 влијае на луѓето на разни начини. Повеќето инфицирани луѓе развиваат блага до умерена форма на болеста и закрепнуваат без хоспитализација.

Најчести симптоми:

 • трескасува
 • кашлица
 • замор

Поретки симптоми:

 • болки
 • болки во грлото
 • дијареја
 • конјуктивитг
 • лавоболка
 • губење на чувството за вкус или мирисис
 • ип на кожата или губење на бојата на прстите на рацете или нозете

Сериозни симптоми:

 • отежнато или забрзано дишење
 • болки или притисок во градите
 • губење на говорот или подвижноста

Побарајте итна медицинска помош ако имате сериозни симптоми. Секогаш јавете се пред да ги посетите вашиот доктор или здравствената установа.

Луѓето со благи симптоми кои инаку се здрави треба да ги следат своите симптоми дома. Во просек, потребни се 5-6 дена од инфицирањето со вирусот за да се појават симптоми, но тоа може да потрае и до 14 дена.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија