Поврзи се

4NEWS.mk

Димитров: Има комуникација за постигнување консензус за датум за избори

Published

on

Нема најава за нова лидерска средба за датум за избори. Но, може да се каже дека има комуникација и се вложуваат напори да се постигне консензус, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој воедно е и носител на листата во ИЕ 1 на СДСМ. Димитров и Мила Царовска имаа, како што информираа, координатовна средба со кандидатите за пратеници од оваа изборна единица.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Меѓу нашите свети начела и цели е татковината да биде демократија. И многу е важно сите големи политички чинители да излезат на тој изборен мегдан. Треба да мислиме на државните интереси во овој момент, рече Димитров кој потсети дека изборите биле на  барање на опозицијата.

Димитров ја истакна потребата од избори, имајќи предвид дека на земјата и се потребни функционални и легитимни институции и Собрание за да се справи со кризата поради пандемијата со Ковид-19. Исто така тој посочи дека нас не очекуваат пристапните преговори со ЕУ.

– Нашиот став е дека веднаш штом се исполнат законските и здравствените услови треба да ги одржиме одложените предвремени парламентарни избори, рече Димитров, посочувајќи дека токму за ова зборувале со кандидатите за пратеници. Укажа на согледувањата на СЗО и на Комисијата за заразни болести за можен втор бран на Ковид-19 наесен.

Димитров потенцираше дека преговарачката рамка која треба да биде предложена во првата половина од следниот месец од ЕК во Брисел, ќе биде наша главна водилка во сите реформи низа години нанапред. Ова е исклучително важен документ, додаде тој, изнесувајќи став дека не е сигурен оти технилка влада може да го направи целиот тој процес поврзан со него. Немањето Собрание има многу реперкусии исто така.

-Важно е Владата да има политички легитимитет да го прифати овој документ и да го води овој важен процес. Затоа изборите во овој момент се решение, а не се проблем. Тие ќе бидат организиррани во целост согласно препораките на Комисијата за заразни болести на здравствените експерти и во смисла на начинот како ќе се води кампањата и во смисла на са миот изборен ден, како ќе се гласа итн, рече носителот на СДСМ во ИЕ 1 Димитров.

Тој, како што кажа, разговарал со директорката на Канцеларијата на ОБСЕ/ОДИХР, која искажала подготвенист да се вратат во земјата и да се распоредат и да ги набљудуваат изборите, согласно стандардите што ќе ги бара актуелната состојба со ковид-19.

Димитров и Царовска изразија почит за здравствените работници кои се ангажирани во справувањето со корона вирусот, но и кон комуналните работници, продавачите… до огромното мнозинство граѓани кои ги почитуваат мерките кои ни го сменија животот.

– Ова е исклучително важно да го правиме за да нема ново ширење на вирусот, рече Димитров.

Царовска најави дека таа и Димитров во наредниот период ќе работат и на промоција на тоа како треба да се користи заштитната опрема, зошто граѓаните треба да ги почитуваат овие мерки, но исто така ќе ги презентираат и сите оние активности и мерки кои беа преземени како да се спречи отпуштање на работници или како да се поддрат компаниите во оваа социоекономска криза.

Не може, додаде таа, да се прави со компромис со здравјето на граѓаните.

-Како Влада покажавме сериозност и посветеност во справувањето и со здравствената криза, но и со социоекономската криза, рече коносителката на листата во ИЕ 1, која смета дека во иднина потребна е Влада со политички мандат и потребно е инстиуциите да бидат ставени во функција се со цел поквалитетно и поинклузивно да се справуваме со сите предизвици.

Изборната програма на СДСМ, како што најавија, тие ќе претрпи промена имајќи ги предвид предизиците и промените со коишто се соочуваме поради кризата со коронакризата.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Генералниот секретар на СДСМ, Николовски и сопругата негативни на корона тестот

Македонија

Лукаревска: Строго демантирам дека тестот за корона сум го направиле пред вчерашната посета во Куманово

4NEWS.mk

Секојдневен риболов на Мавровското Езеро до крајот на октомври, на Радика само за викенди и празници

Македонија

Нов пик на заразени, најмногу починати во еден ден, Македонија на врвот во регионот во последната недела

4NEWS.mk

Ин мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Македонија

Гургуница може да стане туристичко место! – граѓаните разочарани, самоиницијативно ја почнаа изградбата на патот

4NEWS.mk

Здружението на медицински лица „За нас“ упати апел до граѓаните да се придржуваат до мерките

Македонија

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

4NEWS.mk

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

Македонија

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре – сега сум во самоизолација

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

4NEWS.mk

Почина здравствен работник од КОВИД-19 во Македонија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама