Поврзи се

4NEWS.mk

ДКЦ „Карпош“ постави улични библиотеки низ Скопје

Published

on

Детскиот културен центар „Карпош“ и Град Скопје денеска поставија улични библиотеки на три локации и тоа во дворот на ДКЦ „Капрош“, во Градскиот парк и во Ибни Пајко парк.

-Текстот продолжува по рекламата-

Како што информираат од ДКЦ „Карпош“, целта на библиотеките е да се направат книгите достапни за сите.

-Луѓето можат едноставно да земат книга и кога ќе ја прочитаат можат да ја вратат или пак да ја подарат на пријателите. Доколку имате книги што мислите дека другите би уживале во нивната содржина, можете да ги оставите во било која улична библиотека на посочените локации, се вели во соопштението на ДКЦ „Карпош“.

Посочуваат дека книгите се бесплатни и можат да бидат вратени или разменети за друга книга. Урбаниот дизајн, како што велат, ќе го привлече вниманието на секој читател.

-Уличните библиотеки се прозорец во умот на општеството, бидејќи книгите се оставаат и земаат никој не треба да ги проверува дали се тука или не. Да ја разбудиме свеста за книгата како најдобар другар која не води низ животот, порачуваат од Детскиот културен центар „Карпош“.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com