Поврзи се

4NEWS.mk

Дронот сними застрашувачки снимки: Во Драч како да имало војна, еве што остана од градот

Published

on

Драч е најтешко погодениот албански град од разорниот земјотрес од 6,4 степени, а снимките направени со дрон покажуваат колкава е штетата.

-Текстот продолжува по рекламата-

Бројот на жртвите порасна на 32, но не се знае точниот број ан исчезнати.

Спасувачките тимови со сите сили трагаат по луѓето кои се затрупани во рушевините.

Сите станбени блокови, дури и оние највисоките изградени по 90-тите, во голем дел немаат потпорни ѕидови, се одружуваат со структура на столбови, изјави премиерот Еди Рама.

Додаде дека куќите генерално се дизајнирани и изградени така што можат да издржат силен земјотрес, со јачина од шест или седум степени по Рихтерова скала.

И покрај тресењето и страшното чувство од земјотресот, вистинската опасност е далеку, истакна Рама.

 

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

4NEWS.mk

Скопјанец прободен со нож и оставен на улица

4NEWS.mk

Застрелан познат црногорски бизнисмен во Белград: Тргувал со оружје и имал силни политички врски

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com