Поврзи се

4NEWS.mk

Фон дер Лајен: Европската Комисија ќе додели 15 милиони евра помош за Албанија

Published

on

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен соопшти дека Европската Комисија одлучила да даде 15 милиони евра за Албанија за санирање на штетите од разорниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември.

-Текстот продолжува по рекламата-

Како што јави тиранската телевизја Топ чанел, таа додала дека Европската Унија се солидаризирала со ситуацијата не само со зборови туку и со конкретна финансиска помош. Претходно во Албанија пристигнаа специјализирани екипи за пронаоѓање и спасување, а сега има и екипи на терен за проценка на штетите.

-Уште веднаш по земјотресот имав телефоснки разговор со премиерот Еди Рама и реков дека ЕУ е целосно солидаризирана со Албанија со активности, а не само со обични зборови. Веќе сме на терен, а сега нудиме нешто повеќе. Досега, Комисијата помогна во мобилизирање на три тимови за пребарување со повеќе од 200 обучени лица, од Италија, Грција и Романија. Ние ќе дадеме 15 милиони евра од Фондот за политика на добрососедство и договоривме да организираме донаторска конференција за Албанија, рекла Лајен.

Најавила дека еврокомесарот Ленарчиќ ќе отпатува за Албанија каде од блиску ќе ја разгледа ситуацијата и ќе создаде поцелосна слика за состојбата на погодените објекти, како и проценка на видот на помошта што е потребна за реконструкција.

Најавила дека во четвртокот се очекува новиот европски комесар за справување со кризи, Јанез Ленарчич, да ја посети Тирана каде треба од блску да добе јасна слика за состојбата и да зборува за плановите за обнова.

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

4NEWS.mk

Скопјанец прободен со нож и оставен на улица

4NEWS.mk

Застрелан познат црногорски бизнисмен во Белград: Тргувал со оружје и имал силни политички врски

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com