Свет
18,474,014
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 19:21 19:21
Македонија
21,519
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 19:21 19:21
Македонија
1,699
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 19:21 19:21
Македонија
37,505
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 19:21 19:21

Германија и Франција бараат дијалогот Белград-Приштина да продолжи веднаш

Министрите за надворешни работи на Германија и Франција, Хајко Мас и Жан-Ив Ле Дријан, повикаа на итно продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина, под покровителство на ЕУ.

Целта е да се постигне одржлив, сеопфатен и правно обврзувачки договор меѓу Белград и Приштина, потенцираат министрите, истакнувајќи: Ова не е време за политички маневри.

loading...

Двајцата министри во заедничкиот текст, објавен во белградските „Блиц“ и приштинска „Коха диторе“, велат дека се решени да ги отстранат сите преостанати бариери меѓу Белград и Приштина и истакнаа дека, откако Мирослав Лајкчак ја презеде функцијата специјален претставник на ЕУ за дијалог, крајно време е повторно покренување на процесот.

Министрите оценуваат дека нерешената состојба меѓу двете страни останува фактор на дестабилизација за целиот Западен Балкан, дека има безбедносно значење за цела Европа, како и дека го спречува многу потребниот економски развој и политичкиот напредок.

Тие изјавуваат дека од оваа причина земјите-членки на ЕУ назначиле еден од најискусните европски дипломати, Мирослав Лајчак, за специјален претставник за дијалог Белград-Приштина и други регионални прашања на Западен Балкан, и потенцираат дека Франција и Германија се подготвени да му обезбедат силна политичка, дипломатска и економска поддршка.

„Ние сме свесни за голем број отворени прашања што мора да се решат пред да се постигне договор. Нема покус пат или брзи решенија, сериозен пристап бара добро структурирани, темелни преговори и тоа со Европската унија како искрен посредник“, рекоа тие.

Министрите ја потенцираат потребата од посилен ангажман во посредувањето и политичката одлучност, што, како што велат, може да се очекува од Мирослав Лајчак и неговиот тим, со поддршка од шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеф Борел, како и од Берлин и Париз.

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Епидемиолог од Битола позитивен на коронавирус – ова се неговите пораки

Епидемиологот д-р Тони Коњановски, на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирус. Во своето обраќање на социјалната мрежа Фејсбук вели...

Најмалку 34 луѓе загинаа во две одвоени напада во Авганистан

Во два одвоени самоубиствени бомбашки напада во Авганистан загинаа најмалку 34 луѓе. Во самоубиствениот напад врз воена база во провинцијата Газни, источен Авганистан загинаа 31...

Во Кавадарци вечерва ЕНОРМНО загаден воздух

Според мерните станици за квалитет на воздухот од Министерството за животна средина и просторно планирање вечерва Кавадарци дише енормно загаден воздух, односно измерени се...
Skopje
broken clouds
6.1 ° C
7.2 °
5 °
59 %
3.6kmh
75 %
Sun
7 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °