Поврзи се

4NEWS.mk

Германија и Франција бараат дијалогот Белград-Приштина да продолжи веднаш

Published

on

Министрите за надворешни работи на Германија и Франција, Хајко Мас и Жан-Ив Ле Дријан, повикаа на итно продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина, под покровителство на ЕУ.

-Текстот продолжува по рекламата-

Целта е да се постигне одржлив, сеопфатен и правно обврзувачки договор меѓу Белград и Приштина, потенцираат министрите, истакнувајќи: Ова не е време за политички маневри.

Двајцата министри во заедничкиот текст, објавен во белградските „Блиц“ и приштинска „Коха диторе“, велат дека се решени да ги отстранат сите преостанати бариери меѓу Белград и Приштина и истакнаа дека, откако Мирослав Лајкчак ја презеде функцијата специјален претставник на ЕУ за дијалог, крајно време е повторно покренување на процесот.

Министрите оценуваат дека нерешената состојба меѓу двете страни останува фактор на дестабилизација за целиот Западен Балкан, дека има безбедносно значење за цела Европа, како и дека го спречува многу потребниот економски развој и политичкиот напредок.

Тие изјавуваат дека од оваа причина земјите-членки на ЕУ назначиле еден од најискусните европски дипломати, Мирослав Лајчак, за специјален претставник за дијалог Белград-Приштина и други регионални прашања на Западен Балкан, и потенцираат дека Франција и Германија се подготвени да му обезбедат силна политичка, дипломатска и економска поддршка.

„Ние сме свесни за голем број отворени прашања што мора да се решат пред да се постигне договор. Нема покус пат или брзи решенија, сериозен пристап бара добро структурирани, темелни преговори и тоа со Европската унија како искрен посредник“, рекоа тие.

Министрите ја потенцираат потребата од посилен ангажман во посредувањето и политичката одлучност, што, како што велат, може да се очекува од Мирослав Лајчак и неговиот тим, со поддршка од шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеф Борел, како и од Берлин и Париз.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Секојдневен риболов на Мавровското Езеро до крајот на октомври, на Радика само за викенди и празници

Македонија

Нов пик на заразени, најмногу починати во еден ден, Македонија на врвот во регионот во последната недела

4NEWS.mk

Ин мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Македонија

Гургуница може да стане туристичко место! – граѓаните разочарани, самоиницијативно ја почнаа изградбата на патот

4NEWS.mk

Здружението на медицински лица „За нас“ упати апел до граѓаните да се придржуваат до мерките

Македонија

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

4NEWS.mk

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

Македонија

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре – сега сум во самоизолација

4NEWS.mk

Османи: Зголемениот број на заразени не е поради отворањето на џамиите

Македонија

Дијареа, омалаксаност и губењето на мирис и вкус – симптоми на коронавирус

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

4NEWS.mk

Почина здравствен работник од КОВИД-19 во Македонија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама