Поврзи се

4NEWS.mk

Германскиот министер за здравство предупреди на недостиг на лекови поради коронавирусот

Published

on

Германскиот министер за здравство, Јенс Спан предупреди дека постојната инфекција со коронавирус може да доведе до недостиг на лекови во Европа, со оглед на тоа што многу од состојките што се користат во производството на лекови доаѓаат од Кина

-Текстот продолжува по рекламата-

Спан истакна дека неколку од активните состојки на лековите што пристигнуваат во Европа се од Кина, поточно од покраината Хубеј.

Министерот исто така предупреди дека запирањето на производството во Кина може да има  дополнителен ефект и за Европа посочувајќи на фактот дека контејнерите што пристигнуваат од Кина со брод ги носат состојките потребни за фармацевтската индустрија кои треба да пристигнат за околу четири недели во Европа.

Спан ја повика Европската комисија да ја анализира ситуацијата и да даде предлози како да се реши проблемот. Исто така повика на подобра организираност на процедурите при утврдување на коронавирусот меѓу земјите членки на ЕУ.  

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Коалиционите партнери во војна – Костадинов го прозва случајот „Пациентот со Бујар Османи“

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com