Поврзи се

4NEWS.mk

Грчката делегација во Парламентарно собрание на НАТО напуштила состанокот во Брисел поради позицијата на претседавачот

Published

on

Грчката делегација во Парламентарно собрание на НАТО составена од пет пратеници од различни партии, го напуштила заедничкиот состанокот на Комисиите за политички прашања, одбрана и безбедност, и финансии во Брисел, поради однесувањето на претседавачот, кој, како што велат постојано ги прекинувал додека се обидувале да ги претстават нивните позиции и да постават прашања во врска со Турција, веднаш по излагањето на турскиот амбасадор во НАТО, јави дописничката на МИА од Атина.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во заедничката изјава, грчките пратеници од Нова демократија, СИРИЗА и Движење на промена, велат дека за време на состанокот тие го споменале и прашањето за договорот меѓу Турција и Либија “кој ги прекршува меѓународното право и суверените права на Грција”. На седницата говорел и амбасадорот на Турција во НАТО, а по неговото излагање грчките пратеници, од една страна сакале да добијат одговори за “прекршувањата на суверените права на Грција”, а од друга страна се стремеле да ги известат нивните колеги од земјите членки на НАТО за “нелегалните активности на Турција”.

-Претседавачот систематски нѐ прекинуваше и во нашите излагања и во нашите прашања, спречувајќи да се развијат нашите позиции. Откако, дури и прекинувани ги завршивме нашите излагања, нашата делегација ја напушти просторијата во знак на протест, осудувајќи ја позицијата на претседавачот пишуваат грчките пратеници во заедничката изјава.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД ШТИП: Момчиња тепаат девојка, МВР најави најстроги санкции

4NEWS.mk

Почина најстариот брат на Борис Трајковски- Мојсеј Трајковски

4NEWS.mk

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

4NEWS.mk

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

4NEWS.mk

Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот коронавирус

Македонија

Спасовски: 250 илјади вработени можат да добијат минимална плата од 14.500 денари за април и мај

4NEWS.mk

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Македонија

Што доколку добивте отказ или договор за спогодба на работа? Одговара Ангеловска во „Click Plus“

4NEWS.mk

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

4NEWS.mk

Северна Кореја тврди дека нема ниту еден случај на Ковид-19

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com