Поврзи се

4NEWS.mk

„Хјундаи“ планира инвестиции од 52 милијарди долари за развој на електрични автомобили

Published

on

Корејскиот автомобилски концерн „Хјундаи“ во следните пет години планира да инвестира околу 52 милијарди долари за развој на електричните автомобили, се вели во денешното соопштение за јавноста на компанијата.

-Текстот продолжува по рекламата-

Планот е поместен во објавената „Стратегија 2025“, план за развој на компанијата до 2025 година.

Преминот на автомобилската индистрија кон технологии со нула издувни гасови со штетни супстанци и автономно возење со паметни решенија има потреба од огромни инвестиции, се вели во документот.

„Хјундаи“, исто така, ја разгледува можноста за развој на летечки автомобили и нивна комерцијализација, изјави извршниот потпретседател на компанијата И-Сан Чонг.

Во плановите на компанијата е да се најде меѓу трите светски лидери по производство на акумулатори за автомобили и моторни елементи до 2025 година, со годишни продажби до 670 илјади електромобили, од кои 560 илјади се коли со погон на батерии.

Покрај тоа, компанијата планира намалување на расходите до 29 милијарди долари. Објавени се планови за откуп на свои акции во сума од 252 милиони долари на почетокот на 2020 година.

Американските медиуми истакнуваат дека водечките произодители на автомобили во Јужна Кореја земаат залет да го надоместат пропуштеното во трката со конкуренцијата и да излезат на пазарот со нови патнички автомобили.

По вестите за новите инвестициски планови на компанијата, акциите на „Хјундаи“ пораснаа за два отсто. 

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com