ИДЕИТЕ СЕ ДОБРЕДОЈДЕНИ, НЕЛИ?! 5 совети за незаборавен секс!

Здравиот сексуален живот е поврзан со добра работа на срцето, намален стрес, долговечност и многу други придобивки. Но, што правиме во оние денови кога се чувствуваме исцрпени и физички и психички? Што се случува кога душата сака, а телото тврдоглаво одбива? Кога сè што сакаме е кревет во кој можеме само да спиеме.

Експертите објаснуваат и потсетуваат дека сексот е неопходен, не само за нашето здравје, туку и за одржување на љубовната врска, за да нема раскинување и за подоцна да не се прашуваме што се случило и како се случило. Значи, ако сте во слична фаза, постојат начини да имате секс, иако сте исцрпени.

Има повеќе од обична пенетрација

Кога зборуваме за секс, не мора да се ограничуваме на пенетрација. Прелиминарните подготовки или попознато – предиграта се подеднакво важни и можат да не доведат до оргазам. Дефинитивно ќе ни даде хормони за добро расположение, окситоцин и допамин.

Обидете се со мрзливи пози

Кога преовладува заморот, не мора да правиме акробации или да пробуваме нови работи во сексот. За удобност и уживање избираме класична мисионерска или „лажичка“ на страна со перници. Сè што не бара многу енергија и труд.

Секс во попладневните часови

Без разлика дали работите од дома или одите во канцеларија, попладнето е идеално за секс. Кортизолот се зголемува, а мелатонин, кој нè праќа на спиење, се намалува.

Интимноста нека биде приоритет

Доколку мислите дека личните моменти со партнерот се последни на листата или тоа го доживувате како домашна работа, има проблем. Поентата е во тоа што сакате да поминувате време заедно и не чувствувате дека сексот е задача што треба да се исполни. Прегратки, бакнежи, милувања и разговори кои ве држат заедно и одржуваат значајна комуникација се исто така корисни.

Бавен (и пријатен) секс

Колку е побавен сексот, толку помалку енергија е потребна. Исто така е попријатно, бидејќи нема брзање и стрес. Сето тоа придонесува за атмосфера која ќе го направи чинот уште попријатен и поинтимен.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...