Поврзи се

Патувања

Искористете ја празничната магија: 4 идеи за патување за време на новогодишните и божиќните празници

Published

on

Новогодишните и божиќните празници се најдоброто време за патување, затоа што градовите ширум светот се декорирани во полн сјај, правејќи волшебна атмосфера. Ако сте посакале да отпатувате некаде за време на овие празници, погледнете ги овие четири градови кои едноставно изгледаат прекрасно и кои, доколку можете, треба да ги посетите во овој период од годината.

1. Виена, Австрија

-Текстот продолжува по рекламата-

Празничната атмосфера во престолнината на Австрија е магична, така што ако ја посетите во некој друг период, нема да можете да доживеете нешто слично. Во текот на целиот декември улиците во Виена ги красат големи декорирани дрвја, а при шетањето можете да се насладите со печени костени и варено вино.

2. Стразбур, Франција

Овој град со други зборови се нарекува „главниот град на Божиќ“ и има причина за тоа. Стразбур е дом на првите европски божиќни пазари, чија традиција започнала уште од далечната 1570-та година. Сега, секоја година оваа празнична дестинација се оживува со концерти и голем број декорации, како и мириси на цимет и разни зачини кои се шират низ улиците.

3. Келн, Германија

Келн се наоѓа на реката Рајна и буквално оживува во текот на новогодишните и божиќните празници. Божиќниот пазар пред катедралата е најголем и најимпресивен, затоа што во негова близина има лизгалиште, музика во живо и многу светилки. Помали божиќни пазари има и во околните градови. На нив можете да пробате различна храна, да купите декорации и да вкусите варено, зачинето вино.

4. Рејкјавик, Исланд

Колку сте поблиску до арктичкиот круг, толку празниците се помагични. Во Рејкјавик, декември е еден од највозбудливите периоди во годината. Иако го карактеризираат само неколку часови дневна светлина, овој град е многу весел и светол. Тука се продава традиционална исландска храна, пушено месо, колачи со ѓумбир и варено вино.

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

Со часови блокирани на граници – „Транзитот преку Унгарија важи само за државјаните на ЕУ“

4NEWS.mk

Ибрахимовиќ се повреди на тренингот на Милан и може да го пропушти остатокот од сезоната

Македонија

„Бетонските бариери како воена тампон зона“ – Исмаили: Има други начини како да се реши проблемот

4NEWS.mk

Чулев: МВР ќе ја испита автентичноста на видеото „Оро“ во Чаир

Македонија

Ќучук: Од самиот почеток ја признаваме Македонија, и сме за ЕУ и НАТО – тоа го должиме на нашите поколенија

4NEWS.mk

Авганистан ослободи 100 талибански затвореници по прекинот на огнот

Македонија

„Македонија ги има преземено вистинските чекори во справување со коронавирусот, исто како и европските држави“, вели Ќучук

Македонија

„Од техничка влада не може да се очекуваат реформи, со нефункционален парламент може да се променат важни демократски принципи“, смета Ќучук

Македонија

„Парите да одат директно кај бизнисите и граѓаните во справување со коронавирусот“, бара европатеникот Ќучук

4NEWS.mk

Полска: Се истражува лек за Ковид-19 заснован на имуноглобин

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

4NEWS.mk

56-годишен скопјанец ограбен од љубовницата која ја запознал на интернет

Македонија

Американскиот бренд GUESS со моно бренд продавница во Македонија

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

4NEWS.mk

Полициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник – 4 починати, 19 новозаболени и 16 оздравени

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

Македонија

Фешн Груп донираше на Институт за јавно здравје апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

4NEWS.mk

СДСМ: 100.000 граѓани добиваат платежни картички од 9.000 денари за купување на домашни производи

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама