Поврзи се

4NEWS.mk

Извадени и оштетени дел од ознаките на спомениците

Published

on

Новата ознака што беше поставена вчера на споменикот на Филип Втори на скопскиот плоштад „Карпошово востание“ ноќеска е извадена и украдена, а на споменикот на Олимпија е оштетена.

-Текстот продолжува по рекламата-

Стои залепена ознаката на споменикот на Александар Македонски на централниот плоштад во Скопје

На ознаките, согласно Преспанскиот договор, на македонски, албански и на англиски јазик пишува дека овие споеници припаѓаат на античката хеленска историја и на светското културно наследство.

Поставување на ознаките во Скопје е во надлежност на градските власти и е под видео надзор и редарска служба.

Извор: Сител телевизија

Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com