Поврзи се

4NEWS.mk

Ќе заврши како Атлантида: Ова се причините поради кои Венеција се повеќе тоне

Published

on

Тешките поплави во Венеција забележаа рекорден раст на нивото на морето се до 187 сантиметри. Со ова историскиот и туристичкиот бисер ја надмина страшната плима од 1966 година.

-Текстот продолжува по рекламата-

Плимата од 140 сантиметри и повеќе, кој во Италија се нарекува „аква алта“, најчесто се бележи во текот на зимата кога бури пустошат по Медитеранот.

Оваа историска поплава, која потопи околу 80 отсто од градот, делумно е последица на невообичаено силни бури на централното Тиренско Море, кои со жестоки ветрови го урнисаа градот.

Вашингтон пост објаснува дека овој ветер се нарекува „sirocco”, а всушност станува збор за ветер кој на хрватската страна, да речеме на Јадранот се нарекува „југо“ и „широко“ и дека дува се до северот на Африка преку Медитеранот, за на крајот да стигне до Јадранското море.

Бидејќи Јадранското море е издолжено, релативно тесно и четириаголно, неговиот облик може да ги засили осцилациите на нивото на морето од една на друга страна на морето. Ветровите може да доведат до тоа да го насочат морето кон северозапад, токму каде што е сместена Венеција.

Како што ветерот ја спречува водата да се врати кон северозападниот крај на Јадранот, во Венеција доаѓа до многу повисоки плими во однос на другите делови од Медитеранот.

А сето тоа поради географијата.

Претходно, плимите доволно високи да го поплават градот, беа релативно ретки, на секои 20 до 30 години. Сега, меѓутоа, тие се се почести, на секои пет години или во уште пократки периоди.

Од 10-те најлоши плими во историјата на Венеција, дури пет се случија во последните две децении, а последната од петте најлоши се случи минатата година.

Јасно е дека бурата во голема мера е причина за најновите поплави. Но вакви поплави со текот на времето стануваат се поразорни како што ширум светот почна да се крева нивото на морињата поради глобалното затоплување што го предизвика човештвото.

Венеција, исто така е град изграден на само неколку сантиметри над морското ниво, а истовремено, со текот на времето полека тоне, што растот на нивото на морето му претставува уште поголема закана.

„Ова е верна илустрација на она што во иднина ќе им се случи на повеќето крајбрежни подрачја“, рече Мајкл Опенхајмер, еден од авторите на најновиот извештај на ОН за климатски промени, инаку професор на Универзитетот Пристон.

Додаде дека поплавите во Венеција денеска се последица на комбинацијата од град кој тоне и раст на нивото на морето, но и дека крајбрежните градови ширум светот веќе околу 2050 година ќе трпат редовни поплави предизвикани дури и со самиот пораст на морето.

 

Извор: Сител телевизија

Реклама
Македонија

„Груевски и фамилијата превземаа фирми и стануваа сопственици“, рече Дескоска

Македонија

„Не знам од каде се снимките за Камчев, но мислам дека сега не се прислушкува“, рече Дескоска

Македонија

„1ТВ наликуваше на квази суд, цело време нѐ бомбардираа“, вели Силјановска

Македонија

Дескоска: Наместо „Рекет“, ќе излезе „Поткуп“

Македонија

Дескоска: Порано луѓето се плашеле да пријавуваат, Рекет е охрабрување и за другите

Македонија

„Рекет“ е добро сценарио за снимање филм“, велат едногласно Дескоска и Силјановска

Македонија

Силјановска: Јанева не можела да креира таков перфектен систем за рекетирање

Македонија

Силјановска: Уште на старт кога имате човек без знаење, може да очекувате секакви работи

Македонија

Силјановска: Не верувам дека Бојан и Јанева се сами во приказната „Рекет“

4NEWS.mk

Мицкоски од Париз: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе испорача реформи и борба против криминалот

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com