Поврзи се

4NEWS.mk

„Климатски протести“ прогласен за израз на годината

Published

on

Поради сè почестите климатски протести ширум светот, уредувачите на „Речникот на Колин“ го прогласи изразот „климатски протести“ за збор на оваа 2019 година.

-Текстот продолжува по рекламата-

Уредувачката куќа со седиште во Глазгов, Шкотска, анализирале дел од светскиот печат, весници, списанија, интернет-страници, по што заклучокот гласи дека тој израз бележи најголем скок во однос на користењето. Поимот „климатски протести“ се употребува околу стопати повеќе од лани.

Една од најзаслужните за сè тоа е активистката Грета Тунберг која се наметна како предводничка на движењето на младите екологисти низ цел свет. Можеби најголемиот и најзначаен климатски протест годинава, кој собра милиони учесници од целиот свет, се случи во септември во Њујорк за време на Самиот за климатски промени, чиј домаќин беше генералниот секретар на Обединетите Нации.

Поимот „климатски протести“ првпат се појави во документ од 2015 година како опис на масовните протести за време на Конференцијата на ОН за Парискиот договор за климата.

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Замина тивко во ноќта без глас- јавноста вечно ќе го памети омилениот актер од македонските народни приказни и филмови

Македонија

ВИДЕО: Чомовски во „Click Plus“ прв пат зборува за „Рекет“

4NEWS.mk

Ќе заврши како Атлантида: Ова се причините поради кои Венеција се повеќе тоне

4NEWS.mk

Кавадарци ја доби првата паметна клупа во градот

4NEWS.mk

Бела смрт ја демне Унгарија: Издадено посебно предупредување за туристите во оваа земја

4NEWS.mk

Како бебе бил оставен во контејнер за ѓубре, а денес е милионер

4NEWS.mk

Македонски камион се преврте на автопатот Ниш – Белград

Македонија

Таткото на 19-годишниот Незир бара помош за синот – бара болница за лекување надвор од државата

4NEWS.mk

Бебето им умрело од глад зошто родителите вегани го хранеле само со овошје и зеленчук, полицијата затекна кај нив уште изгладнети деца

Македонија

Му откажа левиот бубрег на Боки 13

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com