КОГА ТЕСТОТ ЗА БРЕМЕНОСТ Е ЛАЖНО НЕГАТИВЕН?: Постојат 6 причини за појава на само една цртичка, а третата е многу опасна!

Домашните тестови за бременост покажуваат многу точно дали сте бремени или не, доколку ги направите во вистинско време. Но, понекогаш може да се случи тестот да покаже негативен резултат, иако бременоста постои.

 1. Прерано го направивте тестот

Тестот за бременост може да биде негативен ако го направите кога ќе забележите некои промени и симптоми, како што се болки во градите. Сепак, не брзајте со тестот бидејќи, ако го направите прерано, нема да биде позитивен. На телото му треба време да го произведе хормонот бета HCG, а тестот го открива. Најдобро е да го направите тестот кога менструацијата ќе ви доцни неколку дена.

 1. Неправилен менструален циклус

Кога имате неправилен циклус, постои можност тестот да биде негативен. Обично правете го тестот прерано, бидејќи не сте сигурни кога ќе ви дојде менструацијата. Почекајте две до три недели од времето кога претпоставувате дека ќе добиете менструација.

 1. Ектопична бременост

Ектопична бременост се јавува кога оплодената јајце клетка е имплантирана надвор од матката, обично во јајцеводите. Во тој случај, телото треба многу подолго да го произведува хормонот бета ХЦГ, па настанува негативен тест.

Оваа бременост мора да се прекине што е можно поскоро, бидејќи може да има сериозни последици за репродуктивниот систем на жената. Ќе го препознаете по силни болки во стомакот, вагинално крварење, повраќање. Ако ги забележите овие симптоми, посетете лекар што е можно поскоро.

 1. Доење

Кога жената дои, телото малку поинаку ги регулира хормоните. Затоа често мајките кои отсекогаш имале редовни циклуси сега можат да имаат неправилни.

 1. Тестот не е добар

Иако е многу ретко, понекогаш тестот едноставно не е добар или рокот му е истечен, па повеќе не може да го открие бета хормонот HCG.

Ако после неколку дена го повторите тестот и повторно е негативен, тогаш веројатно не станува збор за бременост.

Постојат неколку причини за доцнење на менструацијата, како што се:

 • стрес и анксиозност
 • полицистични јајници
 • премногу тренинзи
 • проблеми со тироидната жлезда
 • многу рестриктивни диети
 • Доколку се уште не доаѓа менструацијата, а бременоста дефинитивно не е доведена во прашање, обратете се кај лекар за да ви помогне да го решите проблемот.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Ова е најнездравиот начин за подготовка на јајца

Не е ни чудо ако на спомнувањето на појадокот прво помислите на јајца. Меѓу другото, јајцата се популарен избор за појадок затоа што се фантастичен извор на многу основни хранливи материи.

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...