Поврзи се

Македонија

Кокаин во Крушопек, приведени 4 лица, пронајден само 1 килограм, каде е другиот дел?

Published

on

Полицијата во Крушопек пронајде само 1кг кокаин во пакет со банани, иако министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, рече дека станува збор за поголема количина дрога, чија крајна дестинација требало да биде нашата земја. Кокаинот бил по потекло од Колумбија, а неофицијално се работи за 1.3 тони. Сѐ уште непознато каде завршил другиот дел од кокаинот.

„МВР информира дека во текот на претресот биле запленети и мобилни телефони, пари во вредност од 3 илјади евра, 700 долари и 188 илјади денари, возило „Ивеко“ и неколку пакети со банани, каде впрочем бил сокриен кокаинот“, рече Чулев.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во наредните денови, како што рече Чулев, ќе излезе со повеќе информации околу количината на дрогата која била наменета за нашата земја, како и за рутата по која се движел камионот.

Според податоците на МВР, компанијата „Банекс“ во изминатиот период во 120 наврати извршила увоз на овошје во најголем дел од Колумбија, но и од Еквадор. Акцијата спроведена во Крушопек е дел од меѓународна акција за борба против организиран криминал, во која учествуваа италијанските и албанските полициски сили, како и американската Администрацијата за сузбивање на дрога – ДЕА.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД ШТИП: Момчиња тепаат девојка, МВР најави најстроги санкции

4NEWS.mk

Почина најстариот брат на Борис Трајковски- Мојсеј Трајковски

4NEWS.mk

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

4NEWS.mk

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

4NEWS.mk

Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот коронавирус

Македонија

Спасовски: 250 илјади вработени можат да добијат минимална плата од 14.500 денари за април и мај

4NEWS.mk

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Македонија

Што доколку добивте отказ или договор за спогодба на работа? Одговара Ангеловска во „Click Plus“

4NEWS.mk

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

4NEWS.mk

Северна Кореја тврди дека нема ниту еден случај на Ковид-19

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com