Поврзи се

Македонија

Колку наставници ќе недостигаат од 1-ви? – „Доколку наставникот е болен, се ангажира дополнителен кадар“

Published

on

Се наближува учебната година, но локалните и централните власти не знаат колку наставници ќе недостигаат бидејќи се уште е на сила мерката за лицата со деца до предшколска возраст и оние со хронични болести да бидат ослободени од работа.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ова се очекува да се дознае следната недела, а до тогаш наставниците треба да ги известат директорите на училиштата дека се ослободени од работа бидејќи имаат дете на предшколска возраст или пак имаат хронични болести.

Во меѓувреме од МОН предлагаат наставниците кои влегуваат во овие две категории, да можат да предаваат онлајн со размена на учениците меѓу колегите од истото училиште или другите училишта. Се предлага ова да се реши во рамки на самите училишта или општини.

Loading...

Појаснето е дека ослободени од работа се само родителите кои имаат деца до 6 години.

Дали ќе се укине оваа мерка,бидејќи градинките веќе од 9 септември се отвораат, властите без ветување. Накратко одговорија дека за тоа треба да одлучи Владата со препорака од Комисијата за заразни болести. Министерот за здравство, Венко Филипче во интервју за ТВ21 рече дека ќе се одлучува по проценката на ризикот од актуелната состојба со епидемијата со Ковид-19. Поради овие мерки за недостиг од кадар алармираа и градинките.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Шахпаска: Не е целосно исполнет капацитетот во градинките, 47 деца и 14 вработени се во изолација

Македонија

Бирократијата за претпријатијата намалена, државата добро котира по индексот на бирократија

4NEWS.mk

Здружение на оштетени штедачи: Кој ја ограби Еуростандард Банка и зошто?

Македонија

Приведен маж од гостиварско по потерница за затворска казна од шест години

4NEWS.mk

Расте бројот на позитивни на корона – се намалува бројот на тестови

Македонија

Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

4NEWS.mk

Груевски: Политичарите кои учествуваат во овие злодела еден ден прилично ќе се загрижат

Македонија

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

4NEWS.mk

Царовска: Учебната година ќе почне организирана, но со голем број предизвици

Македонија

Индиец со фалсификуван пасош и Полјак со оружје сакале да поминат од албанска на македонска територија

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com