Колку шолји кафе можеме да испиеме во текот на денот?

За многумина кафето е омилен пијалок што го пијат во текот на денот. Сепак, треба да имате мерка кога е кафето во прашање.

Нема ништо поубаво од тоа кога ќе го испиеме првото кафе наутро, кое освен што не буди, делува и како диуретик.

Сепак, она што многумина не го знаат е колку шолји кафе се препорачуваат на дневна основа. За возрасен, тоа е 300 mg кафе, што е приближно 3 шолји кафе на ден.

Доколку испиете повеќе од споменатата количина, може да имате сериозни здравствени проблеми, како несоница, анксиозност, забрзано чукање на срцето, но и зголемување на крвниот притисок.

Меѓутоа, доколку вашиот омилен пијалок го консумирате до 300 mg дневно, тогаш и кафето може позитивно да делува, кога е здравјето во прашање. Интересно истражување за кафето

Студиите спроведени во европските земји покажуваат дека луѓето кои консумираат кафе имаат помал ризик од болести на дигестивниот систем, болести на црниот дроб и бубрезите.

Истражувањата исто така покажуваат дека кафето има невропротективни и антиинфламаторни својства кои можат да помогнат да се намали ризикот од Паркинсонова болест.

Секако, кафето нема магично да ги спречи сите здравствени проблеми, но секако може да помогне.

Поврзани вести

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...