Свет
25,512,993
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
12,635
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
2,702
Вкупно починати
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
73,601
Вкупно оздравени
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12

Лекарот открива како да ги препознаете симптомите на коронавирус кај децата

Српскиот професор Владислав Вукомановиќ , детски кардиолог во Институтот за здравје на мајки и деца, објасни како да ги препознаете симптомите на коронавирус кај дете.

„Симптомите се обично многу тривијални . Или станува збор за затнат нос или течење на нос, треска, сува кашлица и во споредба со постарите лица со КОВИД инфекција, абдоминална болка, дијареја и повраќање се почести“, објаснува д-р Вукомановиќ. 

loading...

Тој посочува дека семејството е важно затоа што во семејството може да се стекнат навики, а децата може да се предупредат за тоа што е потребно да се направи, да научат да ги мијат рацете, да носат маски и да избегнуваат блиски контакти . 

„Епидемиолошката анамнеза е многу важна за нас. Ако детето развие какви било симптоми што можат да укажат на КОВИД-19, ние детално се распрашуваме дали има членови на семејството кои покажале клиничка слика или се лекуваат од инфекција и со тоа и третираме и евентуално земаме примерок со брзи анагени тестови “, вели д-р Вукомановиќ, пренесуваат српските медиуми. 

Тој објаснува дека правилото е дека PCR-тестовите не се повторуваат ако брзите тестови на антиген се позитивни.

НАШ ПРЕДЛОГ

Утре е Богојавление- Водици: Крстот нема да се фрла и нема да ги има масовните собири

На полноќ се отвора небото. Според православниот обичај, во домовите се пуштаат чешмите, за да се освети водата и се означува големиот...

Полицијата казни пратеник кој додека возел зборувал на мобилен

Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на...

Откако Бугарија нè изигра – Вучиќ ќе ни даде 8.000 вакцини

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите откри дека Србија се согласила да помогне со 8000 вакцини од „Фајзер“. „Имам...
Skopje
clear sky
-2.4 ° C
-2 °
-2.8 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mon
-3 °
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
5 °