Поврзи се

4NEWS.mk

Љубомир Јовески оствари средба со првиот човек на Европравда, Ладлисав Хамран

Published

on

Јавниот обвинител на Република Македонија Љубомир Јовески денеска оствари средба со претседателот на Европравда Ладислав Хамран. На средбата присуствувале и јавни обвинители од ЈОРМ, како и јавниот обвинител за врска на Република Македонија во Европравда Ленче Ристоска, информираат од прес службата на ЈОРМ.

-Текстот продолжува по рекламата-

На средбата со Хамран, кој воедно е национален член на Република Словачка во Европравда, била истакната досегашната соработка на Јавното обвинителство на Република Македонија со оваа европска институција, особено статистичките показатели и можностите отворени со назначување на јавниот обвинител за врска.

Јавниот обвинител Јовески ја презентирал структурата, условите за работа и предизвиците со кои се соочува Јавното обвинителство на Република Македонија. Притоа, Јовески и Хамран заеднички ја нагласиле важноста на меѓународната соработка во сузбивањето на сериозниот и прекуграничниот криминалитет.​ 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД ШТИП: Момчиња тепаат девојка, МВР најави најстроги санкции

4NEWS.mk

Почина најстариот брат на Борис Трајковски- Мојсеј Трајковски

4NEWS.mk

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

4NEWS.mk

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

4NEWS.mk

Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот коронавирус

Македонија

Спасовски: 250 илјади вработени можат да добијат минимална плата од 14.500 денари за април и мај

4NEWS.mk

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Македонија

Што доколку добивте отказ или договор за спогодба на работа? Одговара Ангеловска во „Click Plus“

4NEWS.mk

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

4NEWS.mk

Северна Кореја тврди дека нема ниту еден случај на Ковид-19

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com