Макрон: Нема да поднесам оставка без разлика на резултатот од изборите

Францускиот претседател Емануел Макрон денес изјави дека нема да поднесе оставка без оглед на исходот од претстојните парламентарни избори во Франција.

Макрон, кој најави распишување парламентарни избори по тешкиот пораз на неговата партија Преродба на изборите за Европскиот парламент во Франција и победата на крајнодесничарската партија Национален собир, рече дека „не е Националниот митинг тој што го пишува Уставот“.

„Институциите се јасни, како и местото на претседателот без разлика на резултатот“, изјави Макрон за француски Фигаро, пренесува Политико.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното