Поврзи се

Стил

Маска од аспирин: Решение за проблемите на лицето

Published

on

Освен што ја смирува болката и ја намалува телесната температура, аспиринот е корисен и за многу други работи, особено кога станува збор за негата и грижата на нашето лице. Кожата на лицето е нежна и чувствителна на секакви промени, а аспиринот не само што е одличен лек за црвенило и акни, туку и ја потхранува кожата, при што таа ќе остане заштитена од надворешните влијанија. Во продолжение прочитајте за што сѐ можете да го користите аспиринот кога се соочувате со секојдневните проблеми.

1. Нега на проблематична кожа
Ацетилсалицилната киселина од аспиринот помага при отстранување на вишокот маснотии од кожата и го уништува мртвото ткиво. Дерматолозите велат дека аспиринот е одличен лек и за акните, бидејќи ја намалува можноста за затворање на порите. Исто така, помага при црвенилото на кожата и особено е корисен за луѓето кои патат од псоријаза.

-Текстот продолжува по рекламата-

Маска за кожа од аспирин
Ставете 5 таблетки аспирин во една чаша и додајте топла, дестилирана вода. Добро измешајте додека не добиете хомогена смеса. По избор, можете да додадете и една кафена лажичка мед, бидејќи медот има лековити својства и позитивно влијае на кожата и организмот. Подготвената маска нанесете ја на проблематичните делови на кожата и оставете ја да делува 10 минути. Потоа, темелно измијте го лицето со топла вода.

Освен како средство за нега на кожата, аспиринот ефективно и ефикасно ги решава и следните проблеми:

2. Го отстранува првутот
Иситнете 2 до 3 таблетки аспирин и измешајте ги со количината шампон што ја користите за едно миење. Нанесете ја смесата на косата, масирајќи со прстите и оставете да делува од 3 до 5 минути. Аспиринот ќе го намали воспалението на скалпот, а со тоа и создавањето на првутот.

3. Ги ублажува реакциите после убодите од инсекти
Аспиринот, поради неговите антивоспалителни својства, е одличен лек за намалување на отокот и болката после убодите од инсекти. Рецептот е едноставен: Навлажнете една таблетка аспирин, ставете ја на местото на убодот и залепете ја со фластер. Оставете да делува неколку минути и ќе почувствувате голема разлика.

4. Ги отстранува дамките од пот на облеката
Иситнете 3 таблетки аспирин и смешајте ги со 50 милилитри топла вода. Делот од облеката кој има дамки потопете го во смесата и оставете да делува неколку минути. Потоа, исперете ја облеката на вообичаениот начин. Истата смеса ќе ги отстрани и дамките од никотин, трева и кал, но во тој случај облеката треба да ја оставите потопена во смесата 15 минути.

5. Го поттикнува растот на растенијата
Аспиринот го спречува создавањето на габите, што е многу важно за растот на билките и растенијата во градината и домот. Натопете една таблетка аспирин во еден литар топла вода, ставете ја течноста во шише со спреј и попрскајте ги растенијата. Исто така, доколку ставите една таблетка аспирин во вазна со вода, ќе го продолжите животниот рок на цвеќето.

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Што ќе се случува во следните месеци со коронавирусот? – „Имаме две сценарија“, одговара Караџовски

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Мијалков до Мицкоски: Состави Влада во судиско продолжение или ќе треба да понесеш одговорност

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри