Поврзи се

Македонија

Мицкоски против „процентите“ – сепак не кажува како да се именува Законот за албански јазик!

Published

on

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека би му пречело кога некој би го гледал како бројка или процент. Ова го вели и за Законот за употреба на јазиците, кој официјално се вика „Закон за употреба на јазиците што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните“, иако едноставно може да се именува како „Закон за употреба на албански јазик“.

-Текстот продолжува по рекламата-

Го прашавме шефот на опозицијата – што конкретно би значело ова и дали бараат законот да се преименува во Закон за употреба на албански јазик? Не добивме конкретен одговор, само повтори дека е против тоа граѓаните да се третираат со проценти.

Но, реториката на Мицкоски пред неколку месеци беше поинаква. Ги коригираше грешките на власта кога албанскиот јазик се спроведуваше онаму каде што немаше 20%.

Во јануари 2018, Мицкоски Законот за јазиците го нарече неуставен кој го менува карактерот на државата и креира нефункционални институции. Кога законот се гласаше во Собрание, партијата на Мицкоски достави над 35 илјади амандмани, кои ако беа земени предвид, целосно ќе ја блокираа работата на законодавниот дом.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com