Поврзи се

Балкан

Мицотакис: Договорот од Преспа е лош договор за Грција, ако треба ќе се стави вето за да се одбранат националните интереси

Published

on

Лидерот на грчката опозициска Нова демократија Кирјакос Мицотакис порача дека ако е потребно да се стави вето на процесот на преговори на Скопје со Европската унија, за да се одбранат национални интереси, ќе се направи тоа. Тоа.

„Договорот од Преспа е лош договор за Грција, договор за кој Ципрас и Коѕијас, преговарале тајно, а Каменос беше оној кој му го даде пенкалото на Ципрас во Преспа за да го потпише договорот и исто така има голем дел од одговорноста за се што се случува. Нова демократија го признава фактот дека денес имаме еден ратификуван меѓународен договор. Но, не ги напушта националните оружја што ги има на располагање. А ако ова значи дека треба да стави вето на пристапниот процес на Скопје во Европската унија за да ги одбраниме националните интереси, ќе го стори тоа“ – порача Мицотакис и додаде дека тие направиле сѐ што можеле за да го спречат договорот.

-Текстот продолжува по рекламата-

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

Ковид-пандемијата не стивнува, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

4NEWS.mk

Македонецот Николовски ќе игра на Афробаскет 2021г

Македонија

Села: Не сум од тие политичари на кои Заев кажува дека е негов миленик

4NEWS.mk

Од денеска влез во Македонија само со ПЦР тест од Србија, Црна Гора, Босна и Косово

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија