Поврзи се

4NEWS.mk

Мицотакис повторно се заложи за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Published

on

 

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис побара ЕУ да отвори преговори за членство со Македонија и Албанија следната година, обвинувајќи ја Франција за блокирање на процесот.

Во интервјуто за Фајненшл Тајмс, објавено денеска, Мицотакис ја критикуваше одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон во октомври да го блокира одобрувањето датум за почеток на преговори.

-Текстот продолжува по рекламата-

– Се надевам дека оваа грешка ќе биде коригирана, посочи Мицотакис.

Додека беше во опозиција, Мицотакис го критикуваше Преспанскиот договор, со кој Македонија се договори со Атина да го смени името во замена за отворање на патот кон членство во ЕУ и НАТО, потсетува весникот. Но тој вети дека откако ќе биде ратификуван, ќе го почитува Договорот и откако дојде на власт ги поддржува напорите на Скопје за почеток на преговори со ЕУ.

На прашањето на Фајненшл тајмс за руското влијание на Западен Балкан, Мицотакис вели: Бев загрижен, сум загрижен и ќе бидам загрижен. И поради тоа сметам дека одлуката на Европскиот совет мора да биде ревидирана во 2020 година.

Одлуката на Макрон да стави вето на натамошно проширување на ЕУ ги налути другите престолнини, меѓу кои и Германија, тврди Фајненшл тајмс.

Мицотакис го повика Макрон да гледа на проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан како на геополитичка цел, како што тоа го правеа неговите претходници во Париз во промовирањето на пристапувањето на Грција пред четири децении.

– Ако гледаме на поширокиот геополитички контекст, многу е јасно дека треба да се одржи европскиот пат отворен за сите земји од Западен Балкан, под услов да ги исполнат барањата, бидејќи ова не е автоматски процес. Доколку погледнеме некои елементи од приказната за Грција, во 1979 година Грција (ги заврши преговорите) стана членка на Европската економска заедница, затоа што еден француски претседател, во тоа време, донесе храбра одлука, гледајќи го поширокиот геополитички контекст, дека Грција мораше да припаѓа на Европа за да се надмине траумата од хунтата.

– Дали беше Грција подготвена за членство во тој период? Кој знае. И секако, процесот се одвиваше многу поинаку во тоа време. Но беше геополитичка одлука и беше најважната одлука за иднината на земјата, ако се гледа во ретроспектива, изјави Мицотакис за Фаненшл тајмс.

Грчкиот премиер, исто така, ја критикуваше изјавата на Макрон дека НАТО е во состојба на мозочна смрт. Тој оцени дека иако одредени грижи на Макрон за Алијансата се валидни, сепак употребениот израз е контрапродуктивен.

– Понекогаш и јазикот што употребуваме е многу важен, па можно е да го донесе спротивниот резултат, рече Мицотакис.  Тој појасни дека едно е да се каже дека се потребни реформи во НАТО, но сосема друго е да се каже дека е во состојба на мозочна смрт.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Објавена нова бомба за Зоран Заев

Македонија

Светиниколска конфекција ги затвори погоните поради зголемување на бројот на заразени од коронавирус

4NEWS.mk

На местото на изгореното кафуле кај Мавровка никнува цврста градба

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија