Поврзи се

4NEWS.mk

Младите од Црвен крст Неготино обезбедија нафта за Дневниот центар за лица со попреченост

Published

on

Младите волонтери од Црвен крст преку проект обезбедија дел од нафтата неопходна за функционирање  на Дневниот центар за лица со попреченост „Порака” Неготино.

-Текстот продолжува по рекламата-

Валентина Тасева, раководител во Центарот, за МИА рече дека младите хуманитарци го препознале талентот на лицата со попреченост и одлучиле да се истакнат нивните способности преку проект со мото „Ние ќе го изработиме беџот ваш, вие стоплете го домот наш”.

Во хуманата мисија се вклучиле и учениците од Основното општинско училиште ,,Гоце Делчев”.

-Корисниците изработуваа беџови по желба на основците. Беџовите беа продадени од страна на волонтерите на Црвен крст,  а со собраните средства се набави нафта за затоплување, за да не дојде до прекин со активностите во работилниците во Центарот, нагласи Тасева, заблагодарувајќи се на поддршката и изразувајќи надеж дека и другите училишта ќе покажат интерес за вакво нешто.

Дел од лицата со попреченост секојдневно по осум часови поминуваат во Дневниот центар и тука се вклучени во голем број на работилници. Креативна, за шиење и везење, едукативна, компјутерска, драмска, играорна и други, се со цел стекнување на навики за поголема самостојност во нивните домови, работно ангажирање и осамостојување, инклузија во општеството и самоодржување.

Во склоп на креативната работилница се изработуваат разни производи од продажен карактер. Овојпат корисниците на услугите на Центарот изработуваат беџови со разни мотиви и логоа.

Секретарот на Општинската организација на Црвен крст, Тоше Настов рече дека поддршката кон овие лица треба да биде постојана, а тоа, посочи, всушност и го прават, со активности преку целата година. Тој најави вакви и слични проекти и во иднина. 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ

Македонија

Колепката само симбол за новороденчињата, столарството во исчезнување, младите немаат интерес за занаети

4NEWS.mk

Позитивни на коронавирусот 36 туристи кои пристигнале во Грција, мнозинството од Србија

Македонија

Отворени галериите, музеите и библиотеките, Националната галерија ќе му мери температура на секој посетител

4NEWS.mk

Вонпарламентарните партии ги изнесоа своите ставови

Македонија

Нема лек за Ковид-19, пациентите оздравуваат – Стевановиќ: Барајте помош кај лекарот, не е срамота да бидеш болен

4NEWS.mk

Кампањата продолжува, СДСМ е во Штип, ВМРО-ДПМНЕ во Струмичко, ДУИ во Желино

4NEWS.mk

Докторката која криеше дека е заразена со коронавирус се врати на работа во Кожната клиника

Македонија

Заев: За време на коронавирус Мицкоски беше во теретана, Мицкоски: Додека јас вежбав, вие крадевте

4NEWS.mk

Двајцата насилници кои претепаа девојка во Штип пуштени на слобода

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија