Поврзи се

4NEWS.mk

Набавени нови контејнери за отпад во Делчево

Published

on

Општина Делчево го решава проблемот со старите садови за отпад. За подобрување на состојбата со управување на отпадот, по речиси една деценија деновиве се набавени 23 контејнери, вредни 370.000 денари.

-Текстот продолжува по рекламата-

Контејнерите, како што информираат од Општината, се со номинална носивост од 430 килограми и се предадени на Јавното комунално претпријатие „Брегалница“.

– Од таму е предвидено нивно транспортирање на планираните локации, каде досега немало контејнери како и на местата со стари и оштетени контејнери. Очекуваме новите садови за отпад да придонесат за подобар квалитет на услугите за собирање на комуналниот отпад, велат од Општината.

Контејнерите како што додаваат изворите од локалната самоуправа се набавени по претходно спроведената набавка и испорака на метални контејнери за отпад за што е склучен договор со фирма добавувач од Неготино.

Освен оваа набавка деновиве набавка на нови садови за отпад се очекува и преку проект на Локалната акциска група Малеш-Пијанец. Во моментот, како што дополнија надлежните, се спроведува постапка за набавка на урбана опрема – парковски канти за отпадоци, контејнери за отпад и контејнери за селекција за отпад вредна 880 илјади денари.

Сите овие активности како што додаваат се во насока на подобрување на квалитетот на живеење на граѓаните со акцент на подобро управување со отпадот кој е еден од основните проблеми во регионот.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД ШТИП: Момчиња тепаат девојка, МВР најави најстроги санкции

4NEWS.mk

Почина најстариот брат на Борис Трајковски- Мојсеј Трајковски

4NEWS.mk

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

4NEWS.mk

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

4NEWS.mk

Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот коронавирус

Македонија

Спасовски: 250 илјади вработени можат да добијат минимална плата од 14.500 денари за април и мај

4NEWS.mk

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Македонија

Што доколку добивте отказ или договор за спогодба на работа? Одговара Ангеловска во „Click Plus“

4NEWS.mk

Пациентот од Кратово кој синоќа почина во Ковид центарот во ГОБ 8-ми септември не бил позитивен на корона вирусот

4NEWS.mk

Северна Кореја тврди дека нема ниту еден случај на Ковид-19

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com