Поврзи се

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

Published

on

Астрономите конечно го потврдија тоа што досега само се претпоставуваше – постоење на планета надвор од нашиот сончев систем која што би можела да биде погодна за живот.

-Текстот продолжува по рекламата-

Благодарение на соработката на над 90 европските научници и големиот телескоп на Европско-јужниот опсерваториум, тие успеале успешно да ја одредат локацијата на ѕвездата Proxima Centauri, планетата Proxima b која што се врти околу неа, но и да тргнат во потрага кон други планети кои што можеби се наоѓаат во близина.

Така откриле дека ѕвездата Proxima Centauri одблиску не е толку сјајна како нашето Сонце затоа што емитира една шестина од сончевата енергија. Покрај тоа планетата Proxima b е многу поблиску до таа ѕвезда отколку Меркур до нашето Сонце, а орбитата ѝ трае само 11 земјини денови. Но, и покрај тоа температурата на површината на таа камена планета е слична на онаа на планетата Земја, па постои можност за развој на живот.

Меѓутоа, поради близината на планетата до нејзината ѕвезда, научниците се плашат дека силниот проток на енергија од ѕвездата во целост би уништиле било какви траги на атмосфера на таа планета.

Тоа би оневозможило и отежнало развој на живот на таа планета – онаков каков што ние го знаеме.

Истражувањето кое ќе биде објавено во списанието Astronomy & Astrophysics на Европската јужна опсерваторија, а моментално е објавено како труд во отворениот архив ArXiv, би требало да открие дополнителни детали за оваа планеа.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Македонија

Богојески од Аеродром: Гласот за 10-ка е за искористување на нашата последна шанса за достоен живот

4NEWS.mk

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

4NEWS.mk

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Македонија

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

4NEWS.mk

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Македонија

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа држава

4NEWS.mk

САД забележаа нов дневен рекорд на новозаболени, државите донесуваат строги мерки и казнуваат за неносење маски

Македонија

Заев на средба со лозари во Неготино

4NEWS.mk

Инспекторите излегоа на терен по новите труења, но сендвичарницата „Гранд Бургер“ не работи

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија