Најзаразен трилер во последниве години: Еве што треба да знаете за серијата „Squid Game“

Одамна се прашувавме дали постои серија за која ќе се зборува повеќе од „Игра на тронови“ и, според сите претпоставки, овој корејски хит може да ја добие славата на познатата серија.

Деновиве се чини дека само се зборува за серијата Squid Game, која има само девет епизоди и која за кратко време ја освои планетата.

„Поминаа само девет дена, но најверојатно ќе биде нашата најгледана серија досега“, рече неодамна Тед Сарандос од Нетфликс.

И многу е веројатно дека тој е во право: страницата Flix Patrol, која ја следи статистиката на услугата за стриминг преку Интернет, покажа дека Squid Game е на прво место според прегледите во 82 од 83 земји каде што е достапна (во Данска е на второто место).

Што е Squid Game?

Ако ви се допадна филмот на Тарантино „Kill Bill“ и познатите „Игри на глад“, ова е серијата за вас.

Како што беше истакнато во описот на серијата, 456 луѓе кои се без пари добиваат покана да се натпреваруваат во детски игри, притоа ризикувајќи го животот во нив, сите за награда од дури 23,5 милиони долари.

Се работи за јужно корејска серија.

Заплетот е полн со неочекувани пресврти, напнати сцени и постојана неизвесност, а сите што го гледале велат дека не е за оние со слаб стомак, бидејќи некои од сцените на насилство се прилично брутални.

Серијата за првпат беше замислена како филм, уште во 2008 година, но никој не беше заинтересиран да преземе таков ризик и да ја сними целата бруталност. Десет години, сценаристот и режисер Хванг Донг-Хјук, креаторот на оваа продукција, ги нудеше своите студии на различни студија и беше одбиен, додека не му се даде можност да соработува со Нетфликс.

Концептот на сите игри во кои учествуваат натпреварувачите се базира на детски игри од седумдесеттите и осумдесеттите години, а една од нив користи нацртана табла во форма на лигњи – оттука и името „Squid Game“.

„Сакав да ја разбудам носталгијата за игрите што ги игравме како деца и да ја поврзам со чувството на постојана конкуренција што го чувствуваат денешните возрасни“ – вели Хванг Донг -Хјук.

Она што е важно да се знае е дека ова е една од најзаразните серии што се појави во изминатите години и најчесто се гледа одеднаш, а оние кои имаат премногу насилство обично ја завршуваат за неколку дена. Исто така, важно е да бидете добро подготвени за гледање: подобро би било тоа да го правите преку ден и да бидете во друштво, особено ако вообичаено не гледате вакви филмови и серии.

Инаку, колку и да сте фокусирани, имајте на ум дека нешто веројатно пропуштате. Корејците тврдат дека за тоа е виновен преводот.

„Дијалогот е толку добро напишан, но ништо од тоа не може да се види во преводот“ – забележува њујоршкиот подкастер со корејско потекло Јонгми Мајер.

Како што истакнува Хванг, во моментов нема планови за снимање на втората сезона, и покрај неочекуваниот успех.

„Многу е заморно само да размислуваш за тоа. Но, ако го сторам тоа, сигурно нема да бидам сам. Јас би размислил за соработка со писатели и поискусни режисери“ – вели овој уметник, кој моментално се наоѓа на заслужен одмор.