Наставникот Мемеди: Голема трагедија, вознемирени сме

Наставникот Метуш Мемеди, кој предава во ОУ „Исмаил Ќемали“ веќе 12 години, денеска пред маршот на учениците истакна дека загубата на 5 ученици од ова училиште за него е еден од најтешките настани.

„Меѓу 45-те загинати имаме и 5 ученици од нашето училиште „Исмаил Ќемали“. Ова многу не вознемири. За нас тоа е голема трагедија. Денеска сме тука наставници и ученици, но наставата помина малку тешко. Господ да ги помилува. 2 ученика од 9-то одделение, еден ученик во 8-мо, ученик 6-то одделение и мало девојче кое беше второ одделение“, рече наставникот Мемеди.

Тој додава дека пред да започне маршот, ги посетиле роднините на починатите ученици.

„Пред еден час бевме кај семејството со неколку ученици и професори. Се сретнавме со нив. Побаравме дозвола од нив и прифатија. Од семејството за кое зборувам, семејството Јахи, загинаа 10 лица, од кои 8 се деца и две мајки. Тоа е голема трагедија, посебно за нас како наставници, учениците се вознемирени“, вели Мемеди.

Денеска студентите маршираат во знак на сеќавање на своите пријатели. Наставниците се со нив. Маршот ќе заврши на плоштадот „Скендербег“.

Поврзани вести

Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија и им беа предадени на семејствата

Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки на загинатите граѓани во автобуската несреќа на 23 ноември во Република Бугарија. Посмртните останки...

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Во седиштето на СДСМ денеска кандидатура за претседател на партијата поднесе Јован Деспотовски. Рокот за доставување кандидатури истекува денеска во 16 часот, по што утре Централната изборна комисија ќе...

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Пилотите на двата воено-транспортени авиони им оддадоа почит на семејствата на загинатите во несреќата во Бугарија

Четворица пилоти од двата воени авиони, кои денеска пристигнаа од Бугарија на скопскиот аеродром за да ги пренесат жртвите од страшната несреќа која се случи на автопатот „Струма“, им оддадоа почит...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...