Поврзи се

Македонија

Неасфалтирани улици и со дупки – Дехари: Наидуваме на пречки, некои улици се приватен имот

Published

on

Неасфалтирана, со големи дупки полни со вода и со кал. Вака изгледа една од улиците во населбата „22 Декември“ во Кичево.
Улицата е во ваква состојба со години, велат жителите. Раскажуваат дека до општината неколкупати доставувале барање за нејзино асфалтирање, но наишле на глуво уво.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Барања праќаме веќе 5 години. Не знам колкупати испраќавме делегации во Општината за проблемот со улицата, станува збор за инфраструктурен проблем. Не е денешен, туку проблем кој трае со децении. Секојпат кога ќе отидеме и кога ќе ги замолиме наидуваме на глуво уво од општинските власти. Дури ни се има случено да ни побараат да ја собереме потребната сума пари за да се постави бекатон на улицата. Во 21 век улиците и канализацијата треба да бидат целосно уредени, бидејќи станува збор за суштинско прашање за секој народ“, вели жител.

„Над 10 години, пред повеќе од 10 години ги изгубивме надежите дека ќе дојдат на мирен начин и ќе ја средат улицата“, посочи жител.

Првиот човек на Кичево, Фатмир Дехари вели дека некогаш наидуваат на пречки, бидејќи некои улици се приватен имот.

„Од самиот контакт и комуникација со граѓаните и од нивните барања кои велат дека останала само уште нивната улица, всушност повеќето од патиштата и уличките се реализирани. Не застануваме, ќе продолжиме и понатаму, но сакам да истакнам дека дел од случаите, било во периферните населби во градот кои се во процес на изградба, било во селата, ние наидуваме на пречки, бидејќи дел од улиците порано биле приватен имот“, вели Фатмир Дехари.

Во 2019 година општина Кичево изготви План-програма за развој на населбата „22 Декември“, каде беа предвидени инвестиции за патишта и улици, подобрување на водоводната мрежа, на системот за отпадни води и на јавното осветлување. Целата инвестиција тежи 8.000.000 денари. Согласно програмата, овие активности треба да завршат до 2021-ва пред локалните избори.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com