НИКАКО НЕМОЈТЕ ОВИЕ НАМИРНИЦИ ДА ГИ ЈАДЕТЕ ЗАЕДНО: 4 убиствени комбинации за варење!

Ако продолжите да консумирате погрешни комбинации на храна подолг временски период, тоа може да доведе до осип, хронични дигестивни проблеми и лош здив.

Исто така, комбинирањето на некомпатибилна храна може да ви помогне да изгубите тежина. Кога станува збор за листата на оние кои не треба да се мешаат, се истакнуваат високопротеинските намирници, како и комбинациите на агруми со млеко кои можат да му наштетат на вашето варење.

Две високопротеинска храна

Јајцата и сувото месо се популарни намирници за појадок, но препорачливо е да се избегнува оваа комбинација. Овие две намирници се богати со протеини и се тешки за вашиот стомак. Ќе биде потребно повеќе време за да се сварат и двете. Прво треба да јадете лесни протеини, а потоа месо.

Цитрусно овошје и млеко

На млекото му е потребно подолго време за да се вари, а кога земате млеко и лимон или кое било цитрусно овошје заедно, млекото се коагулира. Ова може да доведе до изгореници.

Некои луѓе се исто така нетолерантни на лактоза, што значи дека не можат да ја сварат лактозата присутна во млекото.

Овошје со оброк

Овошјето лесно се вари, но може да потрае подолго со оброк. Така, додека храната не се вари, овошјето се задржува и почнува да ферментира. Обидете се да избегнувате да јадете овошје со или веднаш по оброкот.

Сирење со ладен пијалок

Кој не сака пица со газиран сок? Колку и да звучи примамливо, оваа комбинација не е добра за вашето здравје.

Треба да избегнувате да пиете ладен пијалок со јадења што содржат сирење, бидејќи комбинацијата може да доведе до тешкотии во апсорпцијата. Може да предизвика непријатност и абдоминална болка.

Поврзани вести

ОВИЕ 3 НАМИРНИЦИ СЕ СПАС ЗА ЖЕНИТЕ ВО МЕНОПАУЗА: Полни се со протеини и влакна, а не додаваат килограми!

Со доаѓањето на менопаузата, вистинско време е да се размислува за промена на навиките кога се во прашање исхраната и физичката активност, со цел да се зачува физичкото и психичкото здравје, но...

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...