Поврзи се

4NEWS.mk

Николов: Расте бројот на заболени во Македонија, секаде во регионот опаѓа

Published

on

Се влошува билансот на здравствените параметри поврзани со епидемијата на корона во Македонија.

-Текстот продолжува по рекламата-

За еден ден имавме 40 нови заразени од Корона и значително зголемување на бројот на активно болни од Ковид-19. Деновиве имавме и починати.

Бројките се влошуваат секое деноноќие, а доколку се споредиме со држава со приближно ист број на жители како Словенија, имаме навистина лоша бројка со оглед на фактот дека Словенија нема ниту еден ново заболен на изведени 909 тестирања.

Дополнително Словенија е земја која што е непосреден сосед со најголемото европско жариште во Северна Италија.

Уште еден податок за споредба, Хрватска и Албанија, земји кои се неколку пати поголеми во население од Македонија, за едно деноноќие имале само по 2 заболени, а кај нас бројката е значително поголема, вкупниот број на заболени кај нас достигна 1.898 лица, а бројот на починати е 111 лица.

При тоа треба да се земе во предвид дека Македонија е на самото дно во регионот по тестирања на милион жители, што го засилува стравот дека ниту здравствените власти, ниту јавноста немаат јасна и вистинска епидемиолошка слика врз основа на која може да се превземаат конкретни здравствени чекори.

Сите вклучени во борбата со епидемијата и здравствените власти, мора да ја остават политиката зад себе и да не подлегнуваат под притисоци или диктати на Заев и Венко Филипче. Треба соодветно да реагираат на загрижувачката состојба во која се наоѓаме. Тоа подразбира зголемување бројот на тестови, тестирање на ризичните групи и масовен скрининг.

Никој не може да ги стави здравјето и животот на граѓаните во залог за нечија политичка кариера.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Ин мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Македонија

Гургуница може да стане туристичко место! – граѓаните разочарани, самоиницијативно ја почнаа изградбата на патот

4NEWS.mk

Здружението на медицински лица „За нас“ упати апел до граѓаните да се придржуваат до мерките

Македонија

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

4NEWS.mk

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

Македонија

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре – сега сум во самоизолација

4NEWS.mk

Османи: Зголемениот број на заразени не е поради отворањето на џамиите

Македонија

Дијареа, омалаксаност и губењето на мирис и вкус – симптоми на коронавирус

4NEWS.mk

Ганиу ги очекува резултатите за корона тестот по денешното тестирање

Македонија

Османи: Ги поттикнувам граѓаните да ги споделуваат соствените искуства, така ќе помогнат на другите да внимаваат повеќе

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Почина здравствен работник од КОВИД-19 во Македонија

4NEWS.mk

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама