Поврзи се

4NEWS.mk

Охрид и општини од Србија ќе реализираат проекти преку ЕУ фондовите за прекугранична соработка

Published

on

Општина Охрид е подготвена да соработува со општини од Јабланичкиот и Пчињскиот регион во Србија во проекти од заеднички интерес што би се реализирале со средства обезбедени преку програмите на ЕУ за прекугранична соработка.

-Текстот продолжува по рекламата-

Тоа беше истакнато на денешната средба на охридскиот градоначалник Константин Георгиески и претставници на Секторот за туризам и локален економски развој со нивните колеги од општините на Јабланичкиот и Пчињскиот регион.

На средбата биле разгледувани можностите за препознавање заеднички интереси и можностите за заеднички апликации пред европските програми.

При тоа било истакнато дека Општина Охрид  е подготвена за заедничка соработка доколку се изнајдат соодветни форми пред се во делот на туризмот, како и во реализација на проекти од областа на инфраструктурата и заштита на животната средина.

Градоначалникот Георгиески бил информиран и за проектот „Партнерство и градење капацитети, пат до одржлив развој“ што има за цел вмрежување на локалните самоуправи од Јабланичкиот и Пчињскиот регион и македонските општини и подигнување на капацитетите на локалните самоуправи за учество во програми за прекугранична соработка. Во проектот е вклучена и поддршка во подготовка и имплементација на ЕУ проекти (ИПА прекугранична соработка Бугарија – Србија и Србија – Македонија). 

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com