Поврзи се

4NEWS.mk

Осудените лица од затвор Куманово изработија урбана опрема што ќе биде поставена на повеќе локации во градот

Published

on

Осудените лица во затворот Куманово во Кшање изработија урбана опрема што ќе биде поставена на повеќе локации во Куманово, соопштија денеска надлежните од установата.

-Текстот продолжува по рекламата-

Осудените лица преку редовната програма за ресоцијализација изработија куќички за птици, за кучиња, клупи, маси, бетонски саксии, фонатана. Урбаната опрема ќе биде поставена во паркови, на зелено-цветни површини и сообраќајници на повеќе локации во градот, камената фонтана е поставена во Соколански парк.

–Во редовните програми за ресоцијализација на осудените лица спаѓа и нивното работно ангажирање, во и надвор од институцијата, согласно законските одредби. Како дел од таа работна ангажираност се сметаат нивните секојдневни работни обврски што ги имаат во установата, но и нивната доброволна вклученост во проектите што ги имаме договорено за соработка со други државни институции. Во последно време сме многу активни на тоа поле, а мора да се признае и доста креативни, изјави директорот на затвор Куманово, Марјан Спасовски.

Установата претходно склучи меморандуми за соработка со повеќе институции, општина Куманово, ЈП „Чистота и Зеленило“, НУЦК „Трајко Прокопиев“, така што опремата што ја изработуваат осудените лица се поставува на локации што претходно се одобрени. Мини библиотеката е поставена пред центарот за култура, а целта е да се привлече вниманието на граѓаните, вели Спасовски и да се поттикне читањето и размената на книги.

–Овие активности се спроведуваат заради подобро ресоцијализирање, а воедно и поквалитетно искористување на слободното време на осудените лица. Воедно, сакаме да дадеме наш придонес во оплеменување на градот, а се е со цел осудените лица на некој начин да му се оддолжат на општеството.  Ова не е првпат да реализираме вакви активности, а секако дека ќе продолжиме и во наредниот период. Отворени сме за соработка за сите кои сакаат да соработуваат со нас, во рамки на законските можности, додава Спасовски.

Наредната година, појаснува  посебен акцент ќе се стави на образовниот процес на осудените лица.

-Во преговори сме со МОН И УНДП да продолжиме со проектите за шестмесечни обуки на осудените лица, бидејќи сметаме дека образованието е клучен сегмент во ресоцијализацијата,  информира Спасовски.

Проектот со Министерството и со УНДП и претходно се спроведуваше и низ обуките поминаа поголем број осудени лица кои се стекнаа со сертификати за пекарство, браварство и аргон заварувачи.

– Дел од нив и по завршување на казната затвор успешно продолжуваат во таа насока и навистина се успешни во тоа што го работат, вели Спасовски.

Осудените лица во затвор Кшање досега проследија и неколку театарски претстави, а имаа можност да присуствуваат и на поетско читање, на спортски турнири.

–Во неколку наврати имаме праќано и екипи да помагаат во расчистување на градските гробишта во Куманово, вели Спасовски.

Тој најави дека ќе продолжи соработката со овие и со други заинтересирани институции.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Бела куќа: САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Македонија

4 милиони евра загуба за 6 месеци – рент-а-кар бизнисот бара помош од државата

4NEWS.mk

Зошто се уште нема одлука за новата школска година и кој ќе ја преземе одговорноста?

Македонија

Локалите узурпираат јавни површини во Кичево – пазарниот инспекторат и ја префрла вината на полицијата

4NEWS.mk

Словачка протера руски дипломати поради шпионажа, Москва враќа со иста мера

Македонија

Заев: Не можеме да кажеме дека имаме договор, разговорите продолжуваат

4NEWS.mk

Средба Заев – Ахмети за формирање парламентарно мнозинство и Влада – договор се уште нема

Македонија

109 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 11942, оздравени 422 пациенти – починатo e 1 лицe

4NEWS.mk

Без договор за нова Влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Македонија

Ахмети ги покани на маса албанските партии – Заев: Ова е притисок од ДУИ за позицијата премиер

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

Македонија

Османи за ТВ21 по состанокот Ахмети – Заев: Официјално се разговара за заедничка коалиција

Македонија

СДСМ вели дека има мнозинство, но со кого?! – Али Ахмети не отстапува од барањето за премиер Албанец

4NEWS.mk

МВР: Пронајдено безживотното тело на 16-годишното момче од Ресен

4NEWS.mk

ДПА влегува во коалиција со СДСМ

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“