Поврзи се

4NEWS.mk

Осудените лица од затвор Куманово изработија урбана опрема што ќе биде поставена на повеќе локации во градот

Published

on

Осудените лица во затворот Куманово во Кшање изработија урбана опрема што ќе биде поставена на повеќе локации во Куманово, соопштија денеска надлежните од установата.

-Текстот продолжува по рекламата-

Осудените лица преку редовната програма за ресоцијализација изработија куќички за птици, за кучиња, клупи, маси, бетонски саксии, фонатана. Урбаната опрема ќе биде поставена во паркови, на зелено-цветни површини и сообраќајници на повеќе локации во градот, камената фонтана е поставена во Соколански парк.

–Во редовните програми за ресоцијализација на осудените лица спаѓа и нивното работно ангажирање, во и надвор од институцијата, согласно законските одредби. Како дел од таа работна ангажираност се сметаат нивните секојдневни работни обврски што ги имаат во установата, но и нивната доброволна вклученост во проектите што ги имаме договорено за соработка со други државни институции. Во последно време сме многу активни на тоа поле, а мора да се признае и доста креативни, изјави директорот на затвор Куманово, Марјан Спасовски.

Установата претходно склучи меморандуми за соработка со повеќе институции, општина Куманово, ЈП „Чистота и Зеленило“, НУЦК „Трајко Прокопиев“, така што опремата што ја изработуваат осудените лица се поставува на локации што претходно се одобрени. Мини библиотеката е поставена пред центарот за култура, а целта е да се привлече вниманието на граѓаните, вели Спасовски и да се поттикне читањето и размената на книги.

–Овие активности се спроведуваат заради подобро ресоцијализирање, а воедно и поквалитетно искористување на слободното време на осудените лица. Воедно, сакаме да дадеме наш придонес во оплеменување на градот, а се е со цел осудените лица на некој начин да му се оддолжат на општеството.  Ова не е првпат да реализираме вакви активности, а секако дека ќе продолжиме и во наредниот период. Отворени сме за соработка за сите кои сакаат да соработуваат со нас, во рамки на законските можности, додава Спасовски.

Наредната година, појаснува  посебен акцент ќе се стави на образовниот процес на осудените лица.

-Во преговори сме со МОН И УНДП да продолжиме со проектите за шестмесечни обуки на осудените лица, бидејќи сметаме дека образованието е клучен сегмент во ресоцијализацијата,  информира Спасовски.

Проектот со Министерството и со УНДП и претходно се спроведуваше и низ обуките поминаа поголем број осудени лица кои се стекнаа со сертификати за пекарство, браварство и аргон заварувачи.

– Дел од нив и по завршување на казната затвор успешно продолжуваат во таа насока и навистина се успешни во тоа што го работат, вели Спасовски.

Осудените лица во затвор Кшање досега проследија и неколку театарски претстави, а имаа можност да присуствуваат и на поетско читање, на спортски турнири.

–Во неколку наврати имаме праќано и екипи да помагаат во расчистување на градските гробишта во Куманово, вели Спасовски.

Тој најави дека ќе продолжи соработката со овие и со други заинтересирани институции.

Извор: Сител телевизија

Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

Средба на работните групи за Законот за ЈО во Собранието

Македонија

„Ако формираме Влада, за 100 дена ќе го вратиме името Македонија“, вели Ристовски од Интегра

Македонија

Грчева: Јас сум против членство во НАТО

Македонија

#ClickPlus – Стојановски: Договорите со Грција и со Бугарија се нашата иднина; Ристовски: Тие се нашата глупост!

Македонија

Грчева: Во Македонија се прави драма кога ќе кажете дека не се согласувате со политиките на вашата партија

Македонија

Затворена обиколницата во Битола на патот кон Ресен поради протест

Македонија

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа неуставен Закон за јавно обвинителство

Македонија

Корупција: Северна Македонија на најниската позиција од сите држави

4NEWS.mk

Гренел: Приштина да ги укине таксите, а Белград да прекине со кампањата за признавањето на Косово

4NEWS.mk

Цената на паладиумот го надмина златото

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com