Поврзи се

4NEWS.mk

Отворена плажата во Фукошима 8 години по нуклеарната катастрофа: Родители и деца се бањаа во зоната што досега беше забранета

Published

on

Деца денеска се забавуваа во водата, а сурферите уживаа на брановите во близина на оштетената нуклеарна електрана во Фукошима, откако плажата конечно беше отворена по нуклеарната катастрофа во 2011 година.

-Текстот продолжува по рекламата-

Плажата Китаизуми, околу 25 км северно од нуклеарната електрана е отворена за јавност откако градот Минамисома издаде официјално одобрување дека луѓето таму може да се бањаат.

Плажата беше посебно популарна меѓу сурферите кои пред несреќата во 2011 година таму одржуваа државни и меѓународни натпревари. Локалната жителка Сајака Мори прошета низ плажата заедно со сопругот и трите деца, објави новинската агенција Кјодо.

„Пораснав гледајќи го морето. Сега кога по 9 години се вратив ваму почувствував носталгија,“ рече Мори со насмевка, пренесува Кјодо.

Куќата на Мори била близу плажата и е однесена од цунамито.

Во март 2011 година силен земјотрес и цунами ги опустошија крајбрежјето на североистокот на Јапонија, при што загинаа 18.500 луше.

Земјотресот и цунамито предизвикаа оштетувања на три нуклеарни реактори.

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com