Ова е ран знак за болести на вашето срце! – Еве кој фактор е виновен за тоа

Студија направена од група на експерти од Универзитетот во Тексас покажа дека големиот обем на стомакот во споредба со обемот на колкот е ран знак за срцеви заболувања.

Ова го потврдуваат и претходните истражувања, кои покажаа дека големината на желудникот, наместо вкупната телесна тежина, е клучен показател за ризикот од срцеви заболувања. Студијата направена на 2.744 луѓе покажа дека обемот на стомакот од 81 сантиметри или повеќе кај жените и 94 сантиметри или повеќе кај мажите претставува значително зголемен ризик од болести. Научниците ја проучувале врската помеѓу обликот на телото и присуството на атеросклероза кај учесниците во студијата.

Тие откриле дека додавањето на неколку сантиметри маснотии околу половината го зголемува ризикот од оштетување на артериите, дури и кога телесната тежина на една личност е во нормални граници. Луѓето со највисок сооднос помеѓу обемот на абдоменот и обемот на колковите имале двојно поголема веројатност да имаат знаци на атеросклероза во артериите на срцето.

Поврзани вести

КИНЕСКИ ХОРОСКОП ЗА 2022 ГОДИНА – Еве каква ќе биде годината на водниот тигар!

Сите очи се вперени во 2022 година со надеж дека ќе биде подобра од 2021 година Стаорец (родени 2020, 2008, 1996, 1984, 1972, 1960, 1948, 1936, 1924)

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на студено време со умерен до...

Дневен хороскоп за понеделник (24.01.2022)

ОВЕН Доколку планирате некои нови инвестиции, тоа ќе ви се исплати. Во наредниот период судбината ви оди во прилог. Може да очекувате интересни случувања со личност која ви се...

Делови од Кисела Вода ќе останат без струја

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека денеска без електрична енергија ќе останат:  - во периодот од 09.00 до 12.30 часот, корисниците од ул. Иван Хаџи Николов – ул. 3,...

Најважното

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува...

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.

Еве какво време не очекува следниве денови

За време на викендов и во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно, ветровито и многу студено време со повремен слаб...