Свет
13,241,865
Вкупно активни случаи
Updated on 21/06/2021 18:58 18:58
Македонија
273
Вкупно активни случаи
Updated on 21/06/2021 18:58 18:58
Македонија
5,477
Вкупно починати
Updated on 21/06/2021 18:58 18:58
Македонија
149,877
Вкупно оздравени
Updated on 21/06/2021 18:58 18:58

Овој потег на папата ги воодушеви сите: Го преживеала Аушвиц и го бакна истетовираниот број на раката

Папата Франциско го бакна бројот истетовиран на раката на Лидија Максимович, која преживеа медицински експерименти во нацистичкиот логор Аушвиц кога му беше презентирана денес.

Папата внимателно го слушаше полскиот свештеник кој беше придружуван од Максимовиќ (80), кој му ја раскажа својата приказна, пренесе АП.

Потоа го засука ракавот и го бакна со бројот 70072 и таа го прегрна.

Максимович и нејзиното семејство беа однесени од нивниот дом во Белорусија во нацистички логор на смртта во окупирана Полска во декември 1943 година, непосредно пред нејзиниот трет роденден.

Таа беше сместена во детски камп, каде што таа и другите деца беа предмет на медицински експерименти од страна на д-р Јозеф Менгеле.

По ослободувањето на логорот во 1945 година, руските војници претпоставиле дека починала нејзината мајка Ана, која имала тетоважа со бројот 70071.

Таа беше посвоена и израсната од католичко полско семејство.

Родена како udудмила Боцарова, таа не знаеше дека нејзината мајка преживеала, така што двете можеа да се видат кратко пред смртта на нејзината мајка во раните 1960-ти.

За Лидија Максимовиќ, која живее во Краков, Полска, беше снимен документарен филм со наслов „70072: Девојче што не можеше да мрази. Вистинска приказна за Лидија Максимовиќ“.

Таа честопати се среќава со млади луѓе во училиштата за да разговара со нив за опасностите од екстремизмот и популизмот.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com