Поврзи се

4NEWS.mk

Папата ја прифати оставката на бискупот кој прикриваше злоставувања

Published

on

Ватикан соопшти дека папата Франциск ја прифатил оставката на бискупот Ричард Џ. Малоун од Бафало во државата Њујорк, кој беше во центарот на скандалот околу сексуални злоставувања во својата бискупија.

-Текстот продолжува по рекламата-

Како што се наведува, папата го именуваше албанскиот бискуп Едвард Шарфенбергер да управува со бискупијата на градот Бафало до поставување на нов бискуп.

Малоун (73), кој повеќе години беше под притисок да ја напушти должноста, се повлече две години пред редовното пензионирање.

Бискупот, кој минатиот месец се сретна со папата, е обвинет за прикривање или погрешно постапување во случаите со злоставување десетина малолетници, извршени од страна на свештеници во неговата бискупија.

Малоун ги отфрлаше обвинувњата и до неодамна зборуваше дека нема намера порано да замине од должноста.

Во анкетата која во септември ја спроведе локалниот весник „Бафало њуз“, 85 отсто католици се изјасниле дека Малоун треба да го напушти местото бискуп. 

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com