Поврзи се

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

Published

on

Согласно новата програма за одржување на јавната чистота на територијата на Општина Велес за 2020 година, што вчера ја усвои Советот на 51. седница, годинава наместо како досега три пати неделно, патеките и летниковците кај велешко езеро „Младост“ ќе се чистат секојдневно од страна на ЈКП „Дервен“. За првпат таму ќе биде поставен вработен кој ќе ги одржува во текот на целиот работен ден, а во саботите по пет часа.

-Текстот продолжува по рекламата-

Како што информира за МИА, Ненад Коциќ, претседател на Советот на Општина Велес, целта е да се придонесе кон поголема хигиена на патеките и летниковците, кои се најмногу посетени, а посебно за време на викендите.

– Воедно целта е да ја подобриме и хигиената покрај велешкото езеро, бидејќи таму во тек е изградбата на проектот „Смарт езеро Младост“ со повеќе атрактивни елементи, со кој сакаме да привлечеме што повеќе туристи од земјава и странство, потенцира Коциќ.

Тој најави дека во таа насока Општина Велес годинава ќе постави и нови корпи за отпадоци и нови контејнери на нови локации кај езерото „Младост“.

Од Општината и ЈКП „Дервен“  апелираат до граѓаните, посетители на езерото „Младост“, да ја разбудат  својата заспана еколошка свест и отпадот да не го фрлаат насекаде по патеките и да не ја уништуваат животната средина, туку во корпите поставени за таа намена.

Воедно апелираат до некои од посетителите да го сменат хулиганското однесување и да не ги кршат и оштетуваат летниковците и другата урбана опрема покрај езерото, што досега за жал се случи во неколку наврати.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Коалиционите партнери во војна – Костадинов го прозва случајот „Пациентот со Бујар Османи“

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com