Поврзи се

Македонија

Пациент прима терапија пред врата на болница – МЗ: Нема простор за паника, тоа беше барање на родителите

Published

on

Пациент се третира пред болницата во Струмица. На ова видео се гледа како лекарите му ја даваат терапијата пред влезот на објектот. Ова ги вознемири граѓаните кои се во паника – да не случајно се пополнил капацитетот на леглата. Од Министерството за здравство смируваат – пациентот се третираше надвор, по барање на родителите, а не поради тоа што немаше место внатре.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Од Струмичката болница нѐ информираа дека пациентот кој се лекува од хроничка бубрежна инсуфициенција примил терапија до вратата на болницата поради тоа што неговите родители не дозволувале да биде внесен во болницата поради тоа што имаат страв од Ковид-19. Тоа е причината зошто на младиот пациент му е дадена терапија пред влезот на болницата“, велат од Министерството за здравство.

Во нашата земја има околу 5.000 активни случаи на Ковид-19 и над 800 починати како последица на вирусот. Здравствените власти загрижени поради замавот кој го добива коронавирус и најавуваат скок на бројот на позитивни случаи.

Поради тоа, МЗ ја забрзува постапката за носење пакет анти-ковид мерки како што се: ограничување на бројот на гости, забрана за собири на јавни места по 22 часот и носење маски на отворено.  Владата одлучи –  за овие мерки да стапат на сила потребни се измени на Законот за заштита на населението од заразни болести. Филипче објасни дека законот веќе е собраниска постапка и дека очекува да се изгласа следната недела.

Но, ќе дадат ли поддршка сите партии за овие мерки? Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека сѐ уште не знае за какви мерки станува збор и додава дека неговата партија не ги менува ставовите според потребите на Владата, туку дека работат на интерес на граѓаните.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Смогот ја зголемува смртноста од коронавирус за 15 отсто

4NEWS.mk

Истражувањето на невладиниот сектор открива поразителни резултати

Македонија

ФОТО: Погледнете како во моментов изгледа Скопје гледано од Водно

4NEWS.mk

За жена од Скопје итно потребна крвна плазма од КОВИД излекуван пациент, нејзините деца апелираат за помош!

Македонија

Караџовски: 10-тина лица се починати на пат, влез или при хоспитализација на Инфективна – заболените доцна доаѓаат

4NEWS.mk

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска позитивна на Ковид-19

Македонија

„Ако некој има три чисти да разговара со нас, нека повели утре на Комисија за заразни болести“, повика Караџовски

4NEWS.mk

Ејми Кони Берет избрана за судијка на Врховниот суд

Македонија

Нуредини: Инвертерите не се решение за загадување на воздухот

4NEWS.mk

Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита, вели Филипче

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com