Поврзи се

4NEWS.mk

Пендаровски: Јанева ја прокоцка шансата и поддршката која и беше дадена

Published

on

Претседателот Стево Пендаровски смета дека од случајот „Рекет“ во кој е осомничена и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева треба да се извлечат  поуки и со процесот да направи обид да се извлече сега „полумртвата правна држава“.

-Текстот продолжува по рекламата-

Тој не може да разбере како личност на која и била дадена најодговорната функција во историјата на земјата, каква што немал ниту еден, но и најголема и наширока граѓанска и народна поддршка, како што рече,  ја прокоцкала во дружење со „пробисвети и претпоставени криминалци“.

-Не станува збор дека финансискиот надоместок бил тенок или слаб, напротив во СЈО имаа третман на бубрези во лој, не само по повод додатоците, туку основните плати што ги имале. Затоа големо прашање ќе биде овој случај о ќе треба да се бавиме со такви анализи или генерациите кои доаѓаат по нас ако не извлечеме поука од ова и брзо не се вратиме на колосек и не ја извлечеме сега полумртвата правна држава. Заради овој удар зададен со СЈО, ако не го направиме тоа некоја подоцнежна анализа ќе покаже дека правната држава во Македонија можеби ја изгубила својата шанса по 2016 година по тоа големо граѓанско нарадно будење и давање таков ветер во грб на таа институција и се покажа неуспешна, рече Пендаровски во интервју за Телевизија 24 вести.

Имаше, рече тој, и поголеми риби кои крадеа многу повеќе и десетпати поголеми криминалци, но, како што потенцира, тоа не значи дека заради тоа сега осомничените во овој случај треба да останат неказнети.  

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

4NEWS.mk

Скопјанец прободен со нож и оставен на улица

4NEWS.mk

Застрелан познат црногорски бизнисмен во Белград: Тргувал со оружје и имал силни политички врски

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com